Vernisáž výstavy SEREDSKÁ FAREBNÁ PALETA 2021

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

V galérii Mestského múzea v Seredi sa vo štvrtok 24. júna 2021 konala vernisáž výstavy s názvom Seredská farebná paleta. Ide o štvrtý ročník prezentácie neprofesionálnej tvorby výtvarníkov zo Serede a okolia. Svoje diela v múzeu vystavuje 16 autorov, ktorí pri tvorbe použili široké spektrum techník: maľbu akvarelom, akrylom, olejom ale i voskom či grafickú techniku linoryt. V dielach výtvarníkov sa prelínajú najmä motívy krajín, zátišia s kvetmi, portréty, figurálne i abstraktné zobrazenie javov a vecí. Vedúca múzea Mária Diková k výstave povedala: „Cieľom ďalšieho ročníka výstavy je prezentovať umelecké diela autorov v seredskom regióne, prinášať vzájomnú konfrontáciu výpovede ich diel smerom k samotným autorom a návštevníkom múzea i do celej spoločnosti.“

Kurátorkou výstavy je akademická maliarka Blanka Kästová, ktorá je presvedčená, že vystavené výtvarné práce zaujmú návštevníkov počas celého trvania výstavy. Ďalej hovorí: „Mnohé diela sú veľmi dobré, zaujímavé aj inšpiratívne. Šestnásť autorov vystavuje svoju tvorbu pretvorenú, videnú svojim pohľadom, predstavou a vlastnou štylizáciou. Ja osobne obdivujem niektorých autorov, že sú to ľudia v zrelom veku a majú chuť tvoriť.“

Jedným z vystavovateľov je Rudolf Šiška, ktorý sa maľovaniu ako koníčku venuje dlhodobo. Vyše 20 rokov navštevoval aj Ľudovú školu umenia, kde sa amatérski maliari stretávali a zdokonaľovali. Ďalšia autorka Stanislava Štefaneková sa maľovaniu venuje iba rok. „Od detstva ma lákalo chytiť do ruky štetec a vyhotoviť nejaké dielo. Dnes sa mi môj detský sen stal skutočnosťou.“ Stanka pri tvorbe používa väčšinou akvarel alebo akryl a najradšej má abstraktné námety. Pravidelnou vystavovateľkou na Seredskej farebnej palete je aj spisovateľka Ružena Scherhauferová. V jej prípade môžeme povedať, že je obdarená všestranným talentom. Maľovanie obrazov jej ide takisto dobre ako písanie románov.

Vernisáž spríjemnila svojim vystúpením speváčka Petra Sabová, ktorú doprevádzala hrou na klavír Daniela Belancová.

Bohatá účasť výtvarníkov a prezentácia diel môže podnietiť umelcov i budúcich návštevníkov k zamysleniu a pochopeniu autorských vyjadrení tvorby na obrazoch. Originálnosť tvorby každého autora k tomu nabáda a pootvára pomyselné okno do sveta umenia, harmónie a pokoja,“ povedala na záver vedúca múzea Mária Diková.

Výstava bude sprístupnená do 25. augusta 2021

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články