Nová publikácia „Navzájom lepší“ je návodom na prevenciu syndrómu vyhorenia u zamestnancov zariadení sociálnych služieb

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

TT SK |MM|  Trnavská župa v spolupráci s Centrom sociálnych služieb Galanta vydala knihu s názvom „Navzájom lepší“. Publikácia vznikla ako súčasť Prvého podporného projektu pre pomáhajúce profesie. Unikátny štvorročný Projekt 5P je zameraný na prevenciu syndrómu vyhorenia u zamestnancov zariadení sociálnych služieb. Pilotne na viac ako 1.100 zamestnancov župných zariadení sociálnych služieb.

„Pracujúci v pomáhajúcich profesiách sú vystavovaní veľmi náročným situáciám, a to po fyzickej aj psychickej stránke. Hoci sa títo ľudia starajú o iných, im samotným často nemá kto pomôcť. Preto od roku 2019 realizujeme projekt 5P a postupne ním prejde všetkých viac ako 1.100 zamestnancov našich zariadení sociálnych služieb. Chceme sa im odvďačiť aj takýmto nefinančným benefitom. Veľmi ma teší, že v rámci projektu vznikla aj kniha s výstižným názvom Navzájom lepší, ktorej hlavnou myšlienkou je vyváženosť medzi pracovným a osobným životom,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič, ktorý publikáciu verejne uviedol vo štvrtok 24. júna 2021 v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského v Trnave po boku spoluautora publikácie, lekára Vladimíra Krčméryho.

„Počas pandémie sa viac ako kedykoľvek inokedy ukazuje, ako veľmi sme ako spoločnosť závislí na zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Preto by som si želal, aby sme si ich viac vážili a pomáhali im. Uvedenie publikácie trnavskej župy o zvládaní záťaže považujem za veľmi dobre načasované a ďakujem zaň,“ povedal Vladimír Krčméry.

Cieľom unikátneho projektu 5P je naučiť zamestnancov zariadení sociálnych služieb konkrétne techniky, ako zvládať fyzickú záťaž a emočné vypätie s cieľom predísť nástupu syndrómu vyhorenia. Vybrané postupy a rady sú zosumarizované na viac ako 200 stranách vzdelávacieho materiálu, ktorého súčasťou sú aj názorné ukážky praktických cvičení.

Kniha, rovnako ako projekt, vznikla v spolupráci trnavskej župy s tímom odborných lektorov zo spoločnosti Moderna Brain a občianskeho združenia Navzájom lepší na čele s koučkou Tatianou Pavlovičovou, ktorá súčasne pôsobí ako manažérka nového Centra sociálnych služieb Galanta.

„Chceli sme vydať signál všetkým zamestnancom v oblasti sociálnej starostlivosti, že je dôležité zaoberať sa prevenciou duševného a psychického zdravia. Čo je aj zámerom podporného projektu 5P. Počas pandémie sme flexibilne umožnili vzdelávanie v rámci projektu online formou. Aktuálne sme do projektu začlenili post-covidovú rehabilitáciu zamestnancov. Aj takto sa im snažíme prinavrátiť duševnú a telesnú pohodu,“ skonštatovala Tatiana Pavlovičová.

Jozef Viskupič, trnavský župan

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články