SHMÚ upozorňuje na vysoké teploty

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na tieto dni výstrahu prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami. Meteorológovia pre Galantský okres predpovedajú teplotu vzduchu až okolo 35 stupňov Celzia. Podľa SHMÚ takáto vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká.

Počas vysokých teplôt hrozí riziko nadmerného prehriatia organizmu, únava a zvýšenie teploty!

U niektorých ľudí horúčavy spôsobujú dokonca malátnosť, ospalosť, závraty alebo bolesť hlavy. Nezabudnite dodržiavať pitný režim, nosiť ľahké a vzdušné oblečenie, vetrať v miestnosti najlepšie ráno – večer a mať zatemnené žalúzie, aby slnečné luče neprenikali dovnútra. Ďalej sa vyvarujte ťažkým jedlám, najlepšie je konzumovať jedlá ľahko stráviteľné najmä ovocie a zeleninu. Pri pobyte vonku si chráňte pokožku vhodným opaľovacím krémom, noste slnečné okuliare, prípadne pokrývku hlavy.

Pozor na klimatizáciu!

Tu platí zásada, používať ju s rozumom. Chvíľkový komfort pri horúčavách v niektorých prípadoch môže naroviť viac škody ako osohu. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia z príliš často používanej klimatízácie s nízkymi teplotami patria bolesti hlavy, hrdla, nachladnutie, oslabenie organizmu, porucha imunity ale aj rôzne zápaly očí, uší a pohybového aparátu. Aj prudké zmeny teploty pôsobia u niektorých skupín obyvateľstva na zdriavie negatívne. Rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím by nemal byť vyšší ako 5 – 7 stupňov Celzia.

Nezabúdajte ani na svojich domácich miláčikov!

Aj oni počas horúčav trpia. Psíkov nechoďte venčiť počas najväčších horúčav a čo je dôležité vyvarujte sa prechádzkam po rozhorúčenom asfalte. Ak máte psíkov na dvore, zabezpečte im chládok, aby sa mali kam ukryť pred slnečnými lúčmi. Domácim zvieratám doprajte dostatok čerstvej vody. Ochrancovia prosia aj o umiestnenie misiek s vodou na verejné priestranstvá, aby sa aj voľne žijúce zvieratá a vtáctvo mali kde osviežiť.

 

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -