Ministerka Remišová: Na pomoc nemocniciam a záchranným službám ide ďalších 28 miliónov eur

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Vďaka presunu eurofondov sa nakúpia špeciálne sanitky a ďalšie vybavenie

 

MIRRI |MM| Pomáhame nemocniciam v regiónoch! Z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorý riadi MIRRI SR, pôjde do zdravotníctva na pomoc v boji s COVID-19 ďalších 28 miliónov eur v rámci dvoch nových výziev.

 

„Slovenské zdravotníctvo prešlo za uplynulý rok najväčšou skúškou v histórii. V prvej línii boja s pandémiou bojovali tisícky lekárov a zdravotníkov, zatiaľ čo nemocnice sa borili, najmä v prvých mesiacoch, s nedostatkom materiálnych kapacít. Preto hľadáme všetky možnosti, ako slovenskému zdravotníctvu pomôcť. Z eurofondov teraz pôjde do zdravotníctva ďalších 28 miliónov eur,“ vyhlásila ministerka Veronika Remišová, ktorej rezort riadi operačný program IROP. Vyhlasovateľom obidvoch nových výziev je Ministerstvo zdravotníctva SR.

- Inzercia -

 

Až 23 miliónov eur z balíka je určených pre ambulancie záchrannej zdravotnej služby a zvyšných 5 miliónov na zdravotné vybavenie, ochranné pomôcky či vytváranie mobilných odberových miest.

 

Zámerom 23-miliónovej výzvy pre ambulancie záchrannej služby je zamedziť šíreniu ochorenia pri prevoze pacientov s COVID-19. Oprávnení žiadatelia – Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR a ďalší poskytovatelia záchrannej zdravotnej starostlivosti – sa môžu uchádzať o financie na nákup špeciálnych vozidiel s vlastnou riadenou ventiláciou, ďalšieho prístrojového vybavenia sanitiek a tiež na nákup ochranných pomôcok pre pracovníkov. Projekty môžu predkladať žiadatelia z celého Slovenska, vrátane Bratislavského samosprávneho kraja.

 

Pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je určená druhá výzva vo výške 5 miliónov eur. Prostriedky sú určené najmä na preplatenie výdavkov na zdravotnícke vybavenie potrebné v boji proti pandémii, na vytváranie mobilných odberných miest a ochranné pomôcky pre zdravotníkov. Výzva je pre zdravotných poskytovateľov, ktorých zriaďovateľom je štát, samospráva, nezisková organizácia alebo právnická osoba z celého Slovenska, vrátane Bratislavského samosprávneho kraja.

 

Špeciálna pomoc pre zdravotníctvo je možná vďaka presunu eurofondov, ktorý ešte v apríli 2020 zaistila vicepremiérka Veronika Remišová. Konkrétne sa tak na opatrenia pre rezort zdravotníctva podarilo získať navyše 117 miliónov eur z regionálneho programu IROP. Ďalšie stovky miliónov eur idú na udržanie zamestnanosti, podporu podnikateľov, sociálnu starostlivosť atď.

 

„Vďaka tejto pomoci sa nemocnice a zdravotnícke zariadenia nielen, že lepšie vyrovnajú s následkami doterajšieho priebehu pandémie, ale vďaka modernizácii vybavenia  a nákupu špeciálnych ochranných pomôcok budeme viac pripravení aj na prípadnú tretiu vlnu. Hoci pandémia v uplynulých týždňoch výrazne ustúpila, ešte ani zďaleka nemáme vyhraté a musíme byť pripravení na všetky možné scenáre a to nielen v oblasti zdravotníctva,“ dodala ministerka investícií Remišová.

 

Na pomoc zdravotníctvu sa okrem dvoch nových výziev v objeme 28 miliónov eur doteraz zamerali aj ďalšie tzv. covidové výzvy z prostriedkov IROP:

 

  • Výzva vyhlásená v auguste 2020 vo výške 48 miliónov eur, z ktorej sa pomoc rozdelila medzi 49 nemocníc v postavení subjektov hospodárskej mobilizácie.

 

  • Vyzvanie vyhlásené v októbri 2020 vo výške 12,6 milióna eur určené na nákup zdravotníckych prístrojov, vybavenia a ochranných prostriedkov, v rámci ktorého sa do nemocníc po celom Slovensku nakúpilo aj 341 pľúcnych ventilácií. Zaistili sa taktiež ďalšie prístroje, zariadenia a vybavenie potrebné na boj proti ochoreniu COVID-19 a ochranné pracovné prostriedky pre zdravotníkov.

 

  • Výzva pre krajské mestá a kraje. Pre krajské mestá je vyčlenených 8 miliónov eur na zníženie dopadov rozpočtov samospráv pri riešení prevencie pred šírením koronavírusu a pre VÚC rovnako 8 miliónov eur na vykrytie časti výdavkov veľkokapacitných očkovacích centier.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články