Koncert ŽIDOVSKÝCH PIESNÍ v podaní Komorného orchestra ZOE v Múzeu holokaustu v Seredi

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Múzeum holokaustu v Seredi usporiadal na štvrtok 10. júna 2021 KONCERT ŽIDOVSKÝCH PIESNÍ v podaní Komorného orchestra ZOE.

Orchester ZOE pôsobí na hudobnej scéne od roku 2008. Členmi orchestra sú mladí slovenskí umelci, ktorí svoje špičkové kvality dokázali na množstve kvalitných, vysoko profesionálnych vystúpení, kladne hodnotených odbornou verejnosťou aj médiami. Ide o všestranne hudobne založené teleso, ktoré je schopné zostaviť rôzne zoskupenia, ako kvinteto, kvarteto či trio. Orchester usporiadal množstvo charitatívnych koncertov, doprevádzali aj významných spevákov slovenskej scény ako Adrianu Kučerovú, Ľubicu Rybársku, Pavla Bršlíka, Gustáva Běláčka, Evu Šuškovú, Sisu Sklovskú a Máriu Čírovú. Spolupracovali s vynikajúcim klaviristom Ivanom Gajanom a populárnym huslistom Petrom Uličným.

Na koncerte privítal riaditeľ múzea Martin Korčok riaditeľku Poľského inštitútu v Bratislave Annu Opalińsku, zástupcov ministerstva školstva ako aj verejnosť. V Múzeu holokaustu orchester odohral program Židovských piesní v jidiš a hebrejčine. Skladby boli svetské i duchovné v úprave slovenských skladateľov Petra Zagara, Gregora Regeša a Adriana Harvana. Program bol doplnený o inštrumentálne skladby Ernesta Blocha.

Spev bravúrne zvládol Juraj Adamuščin. Spevák nám na záver koncertu povedal: „V Múzeu holokaustu som nekoncertoval po prvýkrát ale pamätám si na svoje prvé vystúpenie v týchto priestoroch. Po uvedomení si, že sa jedná o bývalý koncentračný tábor to bol to pre mňa veľmi emotívny pocit. Dnes som si pred koncertom odfotografoval prázdne stoličky ako symbol toho, že tí ľudia, čo tu voľakedy boli väznení tu už medzi nami nie sú. Potom sa stoličky zaplnili divákmi a to pre mňa znamenalo istú nádej. Niektorí kolegovia sa vyjadrili, že sa do múzea ešte vrátia, aby si prezreli všetky exponáty. Čo sa týka koncertu priznám sa, že sme mali obavy hrať v exteriéri. Vonkajšie prostredie vždy uberie na kvalite zvuku ale napokon všetko dopadlo nad očakávanie.“

Kristína Svrčková z Múzea holokaustu povedala: „Po dlhej dobe ide o prvú spoločenskú akciu v našich priestoroch. A ako inak začať novú sezónu podujatí ako práve koncertom židovských piesní. Koncerty sú celkovo v obľube medzi našimi návštevníkmi a tak sme radi, že sa aj toto spoločenské podujatie vydarilo a mnohým dodalo pozitívnu energiu.“

( informácie o orchestri čerpané z https://www.orchesterzoe.eu/ )

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články