“T.G. Masaryk mrtev” – stručný titul v dobovej tlači roku 1937

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Za unikátny prírastok do pripravoveného múzea možno považovať len včera doručené originálne noviny a časopisy z roku 1937 vydané po úmrtí prvého prezidenta ČSR, Tomáša Garrigue Masaryka.

“Tomáš Garrigue Masaryk bol česko-slovenský filozof, sociológ, pedagóg, politik, štátnik a novinár, jeden zo zakladateľov ČSR, prvý prezident ČSR a predtým predseda Dočasnej vlády Česko-Slovenska, jeden z troch vrcholných predstaviteľov Česko-slovenskej národnej rady a poslanec rakúskej Ríšskej rady.”

Ide o niekoľko starobou doslovne zaváňajúcich kompletných tlačovín s textami a hodnotnými fotografiami dokumentujúcimi život prezidenta.

Po prevzatí novín doručených do zásielkovne, sme tieto prezerali a obdivovali v kaviarni. Pridal sa k nám aj zberateľ Dušan Irsák a konečne aspoň raz sme nehovorili o politike a problémoch v meste, ale o zmysluplnej téme, ktorá zaujíma nás oboch.

Aj tieto materiály budú k dispozícii na štúdiom záujemcom o históriu Československa.

- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Juro, tam už nie je čo žrať. Po cca desiatich rokoch zostane len kostra. To červy moc nemusia…

  2. Spomenuté dokumenty majú cenu len ako dobové artefakty. Mám obavy že sa v nich nájde seriózna zmienka o jeho osobnosti, ktorá svojho času bola vykresľovaná dosť idealisticky. T.G.M. bol skôr český ako česko-slovenský filozof. Až takou tajnosťou nebola jeho snaha o “splynutí Českého národa se Slováky v jeden národ Československý”

  3. Miloš Majko 9. júna 2021, 2:10
    Veta “Môžete vymeniť vyšetrovateľa, zdiskreditovať prokurátora, ale nemôžete zničiť jedno – zničiť pravdu. Pravda je len jedna” je veľavravná a pre niekoho môže byť aj nepríjemná. Odporúčam (všetkým, ktorí sa zaujímajú o históriu nášho bývalého spoločného štátu a jeho vzniku prečítať si knihu M. Musil: “História Česko – Slovenska v archívnych dokumentoch piatich svetadielov.” Možno si poopravíte mienku o 1. prezidentovi ČSR T.G. Masarykovi
    Dopĺňať si vedomosti sa vždy oplatí!

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -