Okná izby barónky Ohrensteinovej na Seredskom kaštieli aj tento rok ozdobili pestrofarebné kvety

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Minulý rok OZ Vodný hrad prišlo s myšlienkou oživiť na Seredskom kaštieli okná izby barónky Ohrensteinovej pestrofarebnými kvetmi. Keďže išlo o celkom vydarený nápad, tento rok sa rozhodli opäť umiestniť kvetináče s rastlinami pred okná na kamenné rímsy. Aby pohľad do okien pôsobil autentickejšie, dobrovoľníci tu nainštalovali aj záves.

Panstvo Šintava so sídlom na vodnom hrade v Seredi patrilo Esterházyovcom do roku 1860. Posledný majiteľ bol Karol Esterházy ( nar.5.11.1799, Viedeň – 2.10.1856, Viedeň), kedy zadĺžené panstvo kúpila francúzska kňažná Angelicque d`Alsace de Henin van Brienen. V roku 1912 celé panstvo odkúpil priemyselník z Budapešti – barón Heinrich Ohrenstein, ktorý zomrel v roku 1919. Mal manželku Kláru, rod. Redlich. Spolu mali tri deti, syna Juraja a dcéry Magdalénu a Vilmu.

Barónka Klára Ohrensteinová mala kedysi nad prejazdom izbu a okná jej zdobili kvety v kvetináčoch položené na kamenných rímsach a zavesené na fasádach. Kaštieľ im slúžil ako letné sídlo, kam dochádzali zo svojej budapeštianskej vily. Po smrti manžela sem prichádzala barónka so svojimi tromi deťmi až do konca 30. rokov 20. storočia.

Pestrofarebné kvety teda opäť na niekoľko týždňov oživia starú fasádu kaštieľa. Rastliny do kvetináčov poskytli OZ VODNÝ HRAD a kvetinárstvo Andrea Hvojníková v Seredi.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články