Konferencia SK 8: Úloha samosprávnych krajov bude pri čerpaní eurofondov 2020+ kľúčová

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Kancelária SK8 |MM  V štvrtok 20. mája 2021 sa uskutočnila regionálna konferencia SK 8, združenia samosprávnych krajov. Hlavnou témou online diskusie bola rola samosprávnych krajov pri čerpaní eurofondov v programovom období 2021-2027. Župy v ňom budú mať posilnené postavenie oproti minulosti. O rozdelení eurofondov budú totiž vo väčšej miere rozhodovať rady partnerstva, ktorých je osem a združujú obce, mestá, ministerstvá, ako aj iných socio-ekonomických partnerov a zástupcov občianskej spoločnosti.

 

„Je v záujme nás všetkých, aby bolo čerpanie nových eurofondových peňazí rýchlejšie a efektívnejšie, ako tomu bolo v minulosti. Tieto peniaze musia byť využité podľa potrieb obyvateľov tam, kde sú najviac potrebné. Chceme aby ľudia v regiónoch reálne vnímali a cítili, že sa ich okolie mení k lepšiemu. V tomto by mali zohrať dôležitú rolu práve samosprávne kraje,“ povedal predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

 

Do online diskusie prispeli svojimi postrehmi predsedovia samosprávnych krajov, generálny tajomník Európskeho výboru regiónov Petr Blížkovský, riaditeľ odboru tvorby a riadenia operačného programu Slovensko Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Matúš Drotár, riaditeľka odboru Sprostredkovateľský orgán pre Integrovaný regionálny operačný program Úradu Trnavského samosprávneho kraja Michaela Žitnáková a expertka Združenia miest a obcí Slovenska na zahraničnú spoluprácu a európske záležitosti Zuzana Špačeková.

 

Nové programové obdobie spolu s plánom obnovy je veľkou príležitosťou na modernizáciu Slovenska. Diskutujúci sa zhodli na potrebe uplatňovania princípu partnerstva a využívania skúseností samospráv pri príprave a implementácii politiky súdržnosti. Najširšiu znalosť o potrebe budovania škôlok, revitalizácii okolia, bezpečnosti cyklotrás a ďalších investícií majú práve župy. V tejto súvislosti bude dôležitá spolupráca medzi štátom a samosprávami, ako aj stanovenie jasnej metodiky zo strany štátu, podľa ktorej budú postupovať príslušné sprostredkovateľské orgány pri implementácii. Samosprávy očakávajú, že budú do tvorby eurofondovej architektúry zapojené čoraz intenzívnejšie, a to aj na odbornej úrovni.

 

Záznam diskusie je dostupný na profile na Facebook-u: Samosprávne kraje.

 

Konferencia sa uskutočnila v rámci projektu s finančnou podporou Európskej komisie a v spolupráci s portálom Euractiv Slovensko, regionálnymi novinami MY a Technickou univerzitou Košice.

 

Jozef Viskupič, predseda SK 8 a trnavský župan

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články