Magické knižné hody – pohreb

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

M.Kamenská /17 MÁJ 2021/   Všetko má svoj začiatok a koniec. Napriek tomu je jednou z ľudských vlastností, že si prirodzenú existenciu smrti nechceme pripustiť. Zmienky o smrti a spôsobe pochovávanie našich dávnych predkov vnímame len ako časovo príliš vzdialené zaujímavosti, prípadne im vôbec nevenujeme pozornosť.
Ako je to s prípravou na posledný úsek života dnes? Ako tento kolobeh života vnímali generácie našich predkov? Ako to pociťovali ich potomkovia, ktorí boli so svojimi rodičmi a starými rodičmi oveľa častejšie ako my? Väčšinou ich v spoločnej domácnosti doopatrovali, prežívali s nimi každodenné drobné starecké radosti, trápenie, žiale, občas i frfotanie, ale zároveň obdivovali pokoru, s ktorou sa chystali na druhý svet:

A keď príde moja posledná hodinka,
uchovaj ma od dlhotrvanlivej nemoci
a ráč mi dať dosť času na pravé pokánie,
aby ma smrť nekajúcneho v hriechu neprekvapila,
nepripraveného nepredesila, aby som večne nezahynul.
Konečne ráč nás rodičov s dietkami spojiť vo svojom nebeskom kráľovstve.
V radosti večnej. Amen

 

 

zdroj: seredskenovinky.sk

 

- Inzercia -
  1. Neradi ľudia rozprávajú o smrti. Je to škoda, lebo aj smrť je kus zo života, ktorý nikoho z nás neobjide. Keby o tom hovorili, možno, že by sa aj vyhli mnohým ťažkostiam a nedorozumenia, ktoré mnohokrát vznikajú pri smrti niekoho, hlavne príbuzných. Je smutné, že niekedy sa pohádajú aj na pohrebe.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články