Polícia pripomína pravidlá používania elektrických kolobežiek – VIDEO

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

KR PZ Trnava |MM| Polícia Trnavského kraja eviduje zvýšený počet sťažností od občanov týkajúcich sa jazdcov na elektrických kolobežkách. Najviac sťažností sa týka arogantnej a rýchlej jazdy po chodníkoch, parkovania kolobežiek a spôsobu jazdy „v páre“. Jazdu vo dvojici nepraktizuje len mládež, ale na kolobežkách je často vidieť aj rodičov s deťmi. Situácia sa zhoršila najmä s nástupom teplejšieho počasia a možnosti využitia zdieľaných zelených kolobežiek.

 

ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ JAZDY NA ELEKTRICKEJ KOLOBEŽKE

 

VEK

–          zelené kolobežky – nad 18 rokov

–          elektrické kolobežky – nad 15 rokov

–          deti mladšie ako 15 rokov smú jazdiť na elektrických kolobežkách len na cestičky pre cyklistov, poľnej cesty, lesnej cesty a obytnej zóny

 

OSTATNÉ PRAVIDLÁ

–        pokiaľ jazdíte po chodníku, vaša rýchlosť nesmie prekročiť rýchlosť chôdze,

–        jazdí sa vpravo, pričom sa nesmú ohroziť ani obmedziť chodci či cyklisti,

–        na kolobežke sa smie viezť človek vždy len sám,

–         pokiaľ idú viacerí kolobežkári, môžu ísť len jednotlivo za sebou, nie vedľa seba,

–         riadidlá musia držať oboma rukami, jednu ruku môžu uvoľniť len v prípade, ak s ňou ukazujú zmenu smeru jazdy,

–         počas jazdy nikdy nesmiete používať mobil alebo iné zariadenie, nesmie sa viesť pes ani iné zviera,

–         pokiaľ jazdíte v meste, obci alebo na cestičke pre cyklistov, hladina alkoholu vo vašom dychu nesmie prekročiť 0,5 promile. Na iných miestach je tolerancia alkoholu nulová,

–        elektrickú kolobežku zaparkujte tak, aby netvorila prekážku pre ostaných.

 

V prípade nedodržania vyššie uvedených pravidiel sú policajti oprávnení uložiť kolobežkárovi blokovú pokutu. Pokiaľ ide o alkohol, sankcia sa môže vyšplhať až na 650 eur.

 

Každý vodič, či už motorového, alebo nemotorového vozidla, zodpovedá za svoju jazdu a tým aj za prípadné spôsobené zranenia seba a iných osôb. Majitelia zdieľaných kolobežiek si stanovujú, okrem zákonných pravidiel, aj svoje vlastné, s ktorými každý užívateľ musí pred ich použitím vopred súhlasiť. V prípade porušenia týchto pravidiel nesie zodpovednosť sám vodič elektrickej kolobežky.

 

Začiatočníkom na elektrických kolobežkách odporúčame, aby si svoje zručnosti najskôr otestovali mimo frekventovaných miest a rýchlosť zvolili podľa svojich schopností.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články