Prvé obvinenia v kauze nelegálnej skládky v obci Žitavce

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Po vyše 2 a pol ročnom vyšetrovaní sa konečne kauza nelegálnej skládky v obci Žitavce posunula vo vyšetrovaní ďalej. Po zhotovení znaleckého posudku s vyčíslenou škodou na vyše 1,3 milióna eur a po preverení všetkých zozbieraných dôkazov polícia konečne pristúpila k podaniu uznesenia o návrhu na obvinenie. Je to veľmi dôležitý moment, nakoľko sa jasne preukázalo, že váha dôkazov musela byť dostatočne silná, aby mohla polícia k takémuto kroku pristúpiť.

O aktuálnom stave policajného vyšetrovania sme sa informovali u hovorkyne krajského policajného zboru mjr. Mgr. Renáty Čuhákovej, pričom jej odpoveď zverejňujeme v plnom rozsahu:

„Dobrý deň,

30.03.2021 bolo v zmysle Trestného poriadku vznesené obvinenie dvom právnickým osobám a jednej fyzickej osobe a to za zločin neoprávnené nakladanie s odpadmi formou spolupáchateľstva a fyzickej osobe aj za prečin zneužitie právomoci verejného činiteľa. Rozhodnutie o vznesení obvinenia ešte nie je právoplatné, nakoľko všetci obvinení si prostredníctvom svojich obhajcov podali sťažnosť proti uzneseniu

K poslednej otázke – Polícia vo Vrábľoch preveruje podozrenie z trestného činu nebezpečného vyhrážania. Viac informácií s ohľadom na vyšetrovanie nie je možné poskytnúť.“

- Inzercia -

Na základe týchto dostupných informácií nemáme pochybnosť o tom, že spomínanou fyzickou osobou voči ktorej bolo vznesené obvinenie je práve starosta obce Žitavce. Potvrdzuje to aj fakt, že v policajnom vyjadrení je napísané, že obvinená fyzická osoba je zároveň aj verejný činiteľ, a jediný verejný činiteľ zapletený do tejto kauzy je práve spomínaný starosta. Ten je teda dokonca obvinený aj za zneužitie právomoci verejného činiteľa. Fakt že obvinená osoba bola zároveň aj verejným činiteľom, dáva tejto kauze o to väčší spoločenský rozmer, pretože sa tu jasne ukazuje ako ľudia, ktorý mali chrániť záujem občanov mohli robiť presný opak a zneužiť verejnú funkciu na osobný prospech.

Vývoj vo vyšetrovaní budeme pozorne sledovať. Aktuálne musí prokurátor rozhodnúť o spomínaných sťažnostiach voči obvineniu. Veríme však, že obzvlášť v prípade dvojnásobného obvinenia verejného činiteľa je enviromentálna záťaž takéhoto obrovského rozmeru a nespochybniteľnosť mnohých dôkazov dostatočná, aby sa obvinenie stalo právoplatným.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články