Príhovor predsedu vlády E. Hegera na otvorení Konferencie o budúcnosti Európy

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
Vážení občania,
      
keď dnes slávime Deň Európy, musíme sa vrátiť ku chvíľam, ktoré predchádzali vzniku Európskej únie. K Európe, ktorá mala za sebou najhroznejšiu vojnu v dejinách ľudstva a ako jej priamy dôsledok svet rozdelený na zóny slobody a neslobody. Európu v 50. rokoch minulého storočia rozdeľovala totiž železná opona. Takto označil britský premiér Winston Churchill v roku 1945 rozhodnutie komunistických vlád izolovať svojich občanov od výdobytkov demokratickej správy vecí verejných.
Odpoveďou európskych lídrov na povojnovú rozpínavosť komunizmu bol projekt užšej spolupráce európskych demokracií. Začiatky boli z dnešného pohľadu skromné. Pôvodné Európske spoločenstvo pre uhlie a oceľ sa však nakoniec rozrástlo do podoby dnešnej Európskej únie, ktorá je silným zoskupením spolupráce suverénnych členských štátov. A čo je najdôležitejšie, aj vďaka tomu je priestorom demokracie a prosperity.
Možno to znie ako samozrejmosť, ale nie je to samozrejmosť: Európska únia už 70 rokov zabezpečuje mierové spolužitie jej členských štátov.
Keď si pripomenieme krviprelievanie v 90. rokoch minulého storočia na Balkáne, vidíme ten ostrý kontrast. Vidíme, že myšlienky spolupráce, solidarity, kultúrneho, ekonomického i politického zbližovania, ktoré boli pri kolíske Európskej únie, odolali všetkým krízam a my dnes, v deň osláv Európy, môžeme hovoriť o úspešnom projekte.

Vážení občania,
od prvého mája 2004 sa na tomto úspešnom projekte zúčastňuje aj Slovenská republika. Od prvého mája je Európska únia naším životným priestorom. A právom sem patríme, pretože v tento deň sa zavŕšilo dlhoročné úsilie demokratických síl na Slovensku obstáť v náročných skúškach a splniť kritériá, ktoré od nás Európska únia pred prijatím vyžadovala.
Je bez akejkoľvek diskusie, že za mohutný ekonomický rozmach vďačíme nášmu členstvu v Európskej únii, solidarite jej členov. Ľúto mi je všetkých tých premrhaných eurofondov; za každým strateným eurom vidím premárnenú príležitosť zlepšiť život občanov na Slovensku. Už sa to nesmie nikdy zopakovať. Meníme preto ich nastavenie, aby sa stali mocným motorom nášho rozvoja a dobiehania vyspelých štátov únie.
Máme na to dnes ideálnu príležitosť aj vo forme Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Plán obnovy však nie je len razantnou reakciou Európskej únie na pandémiu koronavírusu. Je súčasne aj reflexiou situácie, keď sa v členských štátoch vrátane Slovenska prestali uskutočňovať zmeny nevyhnutné pre ich ďalší rozvoj. Pohyb vpred vystriedala stagnácia. Preto sa pozerám na plán obnovy s takou nádejou. Slovensko dlho spalo, naša vláda však začala tvrdo pracovať na zmenách, o ktorých sme všetci dlho vedeli, že ich treba urobiť, len predchádzajúcim vládam k tomu chýbala odvaha. My tu odvahu máme a verím, že s podporou občanov tieto zmeny pre lepšie Slovensko dosiahneme.

Vážení občania,
Európska únia predstavuje jednotu v rozmanitosti a my, občania Slovenskej republiky, ako jej relatívne noví členovia máme cennú skúsenosť. Skúsenosť, keď sme čelili útlaku, neslobode a museli sme o svoje miesto v Európe naozaj zabojovať. Aj preto dnes vieme podať pomocnú ruku národom Európy, ktoré sa snažia splniť prísne kritériá a stať sa členmi Európskej únie. Vieme im byť nápomocní a aktívne sa zúčastňovať na projekte jej zakladateľov – urobiť Európu silnou, bezpečnou a krásnou.
Dnešným dňom sa na európskej úrovni, ale aj u nás na Slovensku začína Konferencia o budúcnosti Európy, ku ktorej sme prijali spoločné vyhlásenie – maratón diskusií o budúcnosti Európskej únie. Široká demokratická diskusia s verejnosťou, hľadanie zhody je to, čo Európu vystihuje a na čom môžeme ďalej úspešne budovať európsku budúcnosť.

Aká bude?
Verím, že Európska únia bude naďalej:
priestorom slobody, demokracie a prosperity,
spoločenstvom dohody,
reálnym garantom mieru na európskom kontinente,
inšpiráciou pre svet svojou výkonnou ekonomikou i svojím zodpovedným prístupom k životnému prostrediu;
Jednoducho dobrým miestom pre život pre súčasné i budúce generácie.

zdroj: Úrad vlády SR
- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Európa bude za chvíľku vďaka neschopným liberálnym idiotom, čoskoro prdeli. Najmä keď sem mimovládky neprestanú dovážať migrantov. Ako aj dnes, úžasný článok, na Lampeduse sa vylodilo 400 migrantov. Super a čo s nimi ďalej?

 2. Som šťastný že o 50.rokov tu už nebudem. Nechcem sa dožiť toho ako islamskí zaostalci urobia z kostolov mešity a budú tu do zblbnutia vyblekovať „Alláhu akbar !“
  To bude tá šťastná Európa ?
  Škoda písať…

 3. „Verím, že Európska únia bude naďalej:
  priestorom slobody, demokracie a prosperity,
  spoločenstvom dohody,
  reálnym garantom mieru na európskom kontinente,
  inšpiráciou pre svet svojou výkonnou ekonomikou i svojím zodpovedným prístupom k životnému prostrediu;
  Jednoducho dobrým miestom pre život pre súčasné i budúce generácie.“.

  A ešte tak tomu aj uveriť…

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články