Večerní Praha, FÓRUM, komunistickí pohlavári a staré ŠPZ

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalší piatok a ďalšie doplnenie zbierky z obdobia Nežnej revolúcie Novembra ´89.

Tentokrát príchodom Mareka z Prahy v našom archíve skončili počas týždňa vydražené noviny Večerní Praha z 29. 08. 1968. Ide o mimoriadne dobre zachovalý originál tlačených novín pre ČSSR z historicky zaujímavej doby.

Noviny   FÓRUM  rovnako vydražené sú síce len jedny, no na Slovensku spolu s Večrní Prahou sú zaujímavosťou a unikátnym študijným materiálom danej doby.

Z revolučného obdobia 1989-90 pochádza aj  časopis  STEZKA, ktorý ale svojim obsahom evidentne na revolučné dianie nereagoval.

Pre rozhľadenejších najmä pamätníkov doby sú nie neznámymi podobizne komunistických pohlavárov Československa, Nemeckej demokratickej republiky, Poľska, Maďarska, Bulharska, Rumunska a dokonca aj Albánska. Chce to ešte rovnaké decentné (podľa možnosti čierne) rámiky a konečne zavesenie týchto ľudí tam, kde patria – do histórie…

Knižku   Velký převrat, či snad revoluce sametová  už takmer niet kam umiestniť, police v knižnici v štúdiu si vyžadujú výrazné rozšírenie priestorov.

Zaujímavé doplnky sú v podobe skutočne staručkých ŠPZ – evidenčných tabuliek áut pochádzajúcich zo Sovietskeho zväzu (Ost bloku), ktoré sme vydražili skôr z recesie. Ich stav nie je najlepší a s odstupom času môžeme povedať že zodpovedá krajine, z ktorej pochádzajú…

Ďalšie vydražené materiály čakajú na doručenie od ich predchádzajúcich majiteľov a následne na transport na Slovensko, ktorý sa uskutoční znovu vďaka Marekovi.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Pán Majko vaše príspevky čítam všetky.Vidím že máte tak moc materiálov že urobíte múzeum.Bude niekde v meste?To by bola dobrá atrakcia pre decká čo nevedia nič o socializm e.Ja si spomínam na tých na fotkách okrem toho z Albánska.A pamätám si aj šesťdesiatyôsmy rok a tanky v uliciach.Je to kus dobrej roboty čo robíte.S vnúčatami rán pozr ieme výsledok Ďakujeme!!!!

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články