Slávnostné kladenie vencov pri príležitosti ukončenia II. svetovej vojny

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Dňa 7. mája sa pri príležitosti 76. výročia ukončenia druhej svetovej vojny konal pri Pamätníku oslobodenia v Seredi pietny akt kladenia vencov. Vzdať úctu a hold padlým vojakom prišli zástupca primátora mesta Sereď Ľubomír Veselický, vedúca organizačného oddelenia Silvia Adamčilková, poslanci MsZ, zástupcovia Zväzu protifašistických bojovníkov v Galante, príslušníci Ženijného práporu v Seredi, Zväzu vojakov SR klub Sereď, členovia TJ Rozkvet a denného centra pre seniorov v Seredi. .

Druhá svetová vojna je dodnes najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva, ktorý stál život asi 45 až 60 miliónov ľudí. Boli zničené celé mestá a spôsobené nevyčísliteľné škody na majetku a kultúrnom dedičstve ľudstva. Ukončenie 2. svetovej vojny si v Seredi každoročne pripomíname spomienkovým stretnutím.

Pietny akt začal položením vencov a spomienkou na všetky obete, ktoré prišli o život počas II. svetovej vojny. Po odznení hymny SR zástupca primátora Ľubomír Veselický vo svojom príhovore povedal: „Od pamätného dňa víťazstva nad fašizmom uplynulo76 rokov, no dôležitosť historického odkazu konca druhej svetovej zostáva ostáva napriek tak značne dlhej dobe stále aktuálny. Pred troma rokmi som na tomto mieste hovoril, že politika mocných vždy dokázala vzburcovať masy, aby išli zabíjať tých, ktorých im predstavila ako nepriateľa. Tieto slová ostávajú v platnosti aj naďalej, kým si každý človek neuvedomí, že prítomnosť ozbrojenca na cudzom území je zločinom.“

Predseda Zväzu protifašistických bojovníkov v Galante Jozef Janský v príhovore pripomenul, že na území nášho štátu je pochovaných 60 659 vojakov Červenej armády, 10 435 rumunských vojakov, 1 736 príslušníkov prvého československého armádneho zboru. Na Slovensku bolo umučených a zavraždených viac ako 5 300 ľudí, vypálených 90 obcí a osád. Po vojne sa odkrylo 211 hromadných hrobov.

Slávnostný akt bol ukončený básňou, ktorá odznela v podaní Ruženy Scherhauferovej. Po ukončení ceremoniálu predseda Zväzu vojakov pplk.Ondrej Urban v.v. ocenil niekoľko bývalých vojakov vo výslužbe, ktorí slúžili v Seredi a stáli na ochrane mieru, či už na území Slovenska alebo v rôznych misiách. Prezídium Zväzu vojakov SR a Zväzová rada sa ich rozhodla oceniť medailami Hviezda Zväzu vojakov SR a čestnými uznaniami.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články