Minister vnútra dnes predložil vláde každoročnú správu o trestnej činnosti

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR |MM| Minister vnútra Roman Mikulec dnes, 28.04.2021, predložil na rokovanie vlády každoročnú Správu o trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže a finančnej správy za obdobie roka 2020.

Od 1. januára 2020 sa pôsobnosť Úradu inšpekčnej služby rozšírila aj o vyšetrovanie a skrátené vyšetrovanie trestných činov colníkov, ktorých na Slovensku pôsobí takmer 8.200.

Úrad inšpekčnej služby evidoval v roku 2020 na úseku trestného konania 1 959 trestných vecí (vyšetrovacích spisov), čo je o 170 viac ako v minulom roku. Ukončiť sa podarilo viac ako 75 %. V 69 prípadoch podali vyšetrovatelia návrh na podanie obžaloby.

Z celkového počtu vyšetrovaných trestných vecí sa 1 650 týkalo príslušníkov Policajného zboru, 218 príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže a 91 príslušníkov finančnej správy.

 

- Inzercia -

Celkovo bolo v rámci Slovenskej republiky v roku 2020 obvinených 99 policajtov, z toho 15 v riadiacej funkcii. V 61 prípadoch podal vyšetrovateľ aj návrh na podanie obžaloby. Zo 173 rôznych vyšetrovaných trestných činov bolo viac ako 90 spáchaných proti poriadku vo verejných veciach. Najvyššie zastúpenie malo aj v minulom roku zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

Nasledujú trestné činy proti životu a zdraviu, ktorých sa policajti dopustili v súvislosti s dopravnými nehodami. Prevažná väčšina z nich sa stala mimo výkonu služby a ani v jednom prípade nebol prítomný alkohol.

Treťou najčastejšie zastúpenou skupinou boli v roku 2020 trestné činy proti majetku, ktorých sa policajti dopustili 13 krát, z toho najčastejšie vyšetrovaný bol podvod.

 

Trestné stíhanie príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže viedol Úrad inšpekčnej služby v roku 2020 v 218 prípadoch, pre 8 rôznych trestných činov. Celkovo bolo obvinených 7 príslušníkov (z toho jednej v riadiacej funkcii) a v 5 prípadoch podal vyšetrovateľ návrh na podanie obžaloby.

Najpočetnejším trestným činom bolo aj u príslušníkov ZVJS zneužívanie právomoci verejného činiteľa v súvislosti so zabezpečovaním neoprávneného prospechu voči odsúdenému. Ostené trestné činy ako ublíženie na zdraví, neoprávnený zásah do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru, porušovanie autorských práv alebo ohrozenie pod vplyvom návykovej látky, sa netýkali výkonu služby príslušníkov.

Trestná činnosť v radoch Finančnej správy, ktorá patrí do príslušnosti Úradu inšpekčnej služby od januára 2020, bola v minulom roku vyšetrovaná v 91 prípadoch. Obvinených bolo 8 príslušníkov Finančnej správy, z čoho v 3 prípadoch vyšetrovateľ spracoval návrh na podanie obžaloby. Celkovo bolo vyšetrovaných 15 rôznych trestných činov. Medzi nimi prípad dopravnej nehody v čase služby, pri ktorej došlo k spáchaniu trestného činu usmrtenia a ublíženia na zdraví. Ďalej trestný čin obmedzovania osobnej slobody, vydierania a trestný čin podvodu.

V súvislosti s vyšetrovaním trestnej činnosti Úrad inšpekčnej služby v roku 2020 obvinil aj 10 civilných osôb.

Kompletná správa bude zverejnená na webovej stránke Ministerstva vnútra SR.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

Ako sa Vás dotklo zdražovanie a inflácia a čo si myslíte o blízkej budúcnosti?

môžete vybrať max. 2 odpovede

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články