Deň Zeme v znamení vlka!

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Premiér Eduard Heger a minister životného prostredia Ján Budaj ohlásili definitívny koniec odstrelov vlka na Slovensku

MŽP SR |MM|  Svet si dnes pripomína 51. ročník Dňa Zeme. Minister životného prostredia Ján Budaj pri tejto príležitosti oznámil ďalší krok v ochrane biodiverzity na Slovensku – podpísanie vyhlášky, ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny. Vďaka nej sa od 1. júna definitívne končí lov vlka dravého a zlepšia sa možnosti chrániť najvzácnejšie bezzásahové územia národných parkov.

„Dôsledkom súčasného stavu, ktorý umožňoval lov, bolo narušovanie štruktúry a správania svoriek. Svorky, ktorým poľovníci odstrelili vodcov, začali uprednostňovať lov oviec a podobných hospodárskych zvierat, ako ľahšie dostupnej potravy,“ zdôraznil minister Ján Budaj.

Podľa premiéra Eduarda Hegera práve na Deň Zeme nesmieme zabúdať, že planéta sa bez nás zaobíde, ale my bez nej nie: „Tento deň patrí našej matke Zemi. Je rozmanitá, bohatá a plná života. Sme jej súčasťou a stále jej lepšie rozumieme. Prebúdza sa v nás silné vedomie zodpovednosti za stav klímy, životného prostredia, biodiverzity. Rozumieme čoraz viac všetkým tým hrozbám, ktoré prináša klimatická kríza, a pracujeme na tom, že sme prírode vrátili mnohé z toho, čo sme jej vzali. Ona nám to vráti desaťnásobne.“

Premiér Heger poukázal aj na zmenu prístupu k životnému prostrediu zo strany vládnych predstaviteľov, čoho dôkazom je aj Plán obnovy. „Až 37 percent z celkových finančných zdrojov smeruje k zlepšeniu životného prostredia. Musíme motivovať veľké spoločnosti a získavať ich pre ekologicky čistú výrobu, šetrnú k životnému prostrediu. V konečnom dôsledku je to však úloha pre každého z nás. Myslieť na Zem, na ten najcennejší zázrak, ktorý každý deň vidíme, na život,“ dodal premiér Heger.

Minister Budaj oceňuje podporu vlády, ale podľa neho ochrana životného prostredia musí byť nielen prioritou vlády, ale aj každého z nás osobne. Ocenil, že zelený rezort získal v Pláne obnovy gesciu nad jednou miliardou eur. Tieto prostriedky budú smerovať na ochranu životného prostredia, biodiverzity, podporu nízkouhlíkového priemyslu a v konečnom dôsledku zdravia ľudí, podčiarkol minister Budaj a pokračoval: „Najväčšia časť z tohto balíka, až 500 mil. eur, pôjde do komplexnej obnovy rodinných domov, 150 mil. eur smeruje do adaptácie na zmenu klímy a 350 mil. eur je určených na dekarbonizáciu priemyslu.” Navyše, zelenší svet nemusí automaticky znamenať hospodárske problémy: “Dobre navrhnuté programy adaptácie na zmenu klímy môžu vytvoriť nové podnikateľské príležitosti a pracovné miesta, ktoré sú nevyhnutne potrebné na trvalé a udržateľné zotavenie ekonomiky,“ ukončil minister Budaj.

Pri príležitosti Dňa Zeme pripravilo ministerstvo s rezortnými organizáciami sériu podujatí vrátane prednášok a súťaží. Viac info tu: https://www.minzp.sk/spravy/dnom-zeme-si-pripomenme-zavazok-ktory-mame-voci-nasej-planete.html

 

- Inzercia -
  1. Budaj bohužiaľ vôbec nezvláda svoj prácu. Zatiaľ jedno veľké sklamanie. Ľudia čakali katastrofu pod jeho vedením ale on to dokázal za jeden rok.

  2. Vy ste cely dopleteni s tou masturbaciou. Zato ze vam zeny nedaju a musite sa urobit pri tlacovke svojho Fica alebo ineho oblubeneho politika si nemyslite, ze kazdy clovek je rovnaky.

    V spolocnosti to chodi tak, ze ludia su rozni. Ja neriesim, preco Ty obdivujes niekoho – ja uznavam osobnosti a autority, ktore v zivote nieco dokazali. A na rozdiel od Teba, jansa nehanbim pod svoj nazor podpisat, lebo argumentacne viem jasne a zrozumitelne povedat, preco koho volim a preco ho uznavam.

    Nebudem dalej rozoberat vyssie urovne uvazovania, pretoze to by bola debata pre cast spolocnosti, ktora pod tento clanok svojimi prispevkami velmi nezabludila.

    Ale nevzdavam sa, stale to povestne svetielko na konci tunela vidim. No zaroven vidim aj skutocnost, ze od urcitej mentalnej urovne smerom dole, SOL ako diskusne forum sluzit nebude. Nepochybhuejm o tom, ze si iny verejny priestor najdete, predsa len aj v diskusii je potrebne vysielat na urcitej aspon pribuznej vlnovej dlzke.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články