SK 8: Župy zásadne nesúhlasia so vznikom krajských školských úradov

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Kancelária SK 8 |MM| V stredu 14. apríla 2021 vláda Slovenskej republiky schválila návrh novely zákona číslo 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorý počíta aj so vznikom regionálnych úradov školstva. Županka a župani tento krok považujú za centralizáciu, s ktorou nesúhlasia.

„Považujeme to za obrovský, vari 15-ročný krok späť. Stanovisko SK 8 je jasné. Našim zámerom je presný opak, čo by prispelo k decentralizácii. Za zmysluplné považujeme prehodnotenie kompetencií, nie vytváranie ďalších štátnych úradov,“ uviedol predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

Župy sú pripravené prebrať všetky kompetencie okresných úradov v oblasti stredného školstva, pretože „krajskými školskými úradmi“ sú už dnes de facto odbory školstva úradov samosprávnych krajov. Túto ambíciu predstavitelia SK 8 tlmočili ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi už na rokovaní v Banskej Bystrici dňa 18. júna 2020.

Minister Gröhling ešte v júni minulého roka prisľúbil, že o reforme regionálneho školstva bude s nami ešte rokovať. Návrh však už dnes, žiaľ, schválil vládny kabinet,“ doplnil Viskupič.

Jozef Viskupič, predseda SK 8 a trnavský župan

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
  1. Normálnemu človekovi sa rozum zastavuje nad takýmito debilitami a kravinami, akými sa naši vládni činitelia -ministri zaoberajú. Miesto toho, aby sa zaoberali, ako pozdvihnúť úroveň školstva, vymýšľajú všelijaké reorganizácie, spôsoby vyučovanie, čo nás stojí obrovské peniaze, ale je to figu hodné. Mali sme najlepšie školstvo a teraz pod úroveň. Ale tvária sa, ako by zhltli všetku múdrosť sveta. Niekedy mi to pripadá, že sa to vymyká zdravému rozumu. Tu si vždy niekto dokazuje. Keby nám štát spravovali normálni ľudia, mohli sme byť bohatý štát. Ale sa len rozkrádalo, predávalo a darovalo súkmeňovcom.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -