Horolezecky preukaz si dnes dokázete kupit pomaly v obchode.Život,ale nie..

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
Dnes som úplnou náhodou bol svedkom zaujímavej situácie v tejto stene.Trojka dve sestry a chlapec zdolávala jednu z popularnych ciest.Dievca na prvom trochu poblúdilo a zabudlo sa zaistit.Lezie ďalej.15 m volného lana nad posledným istením a výlez do strmých tráv.Až tu sa zasekáva.Zle len pozerat a ja znovu po dlhšom čase cítim blízkosť smrti.Tak,ako aj inokedy.Z ničoho nič a v čase najvätšej pohody.Náhle a bez varovania.Reagujem a posielam jedného z isticou/dvojice/,aby utekali okolo a hodili mledej zhora istiace lano.Istic vypína svoje istace lano a podáva druhému.Prvolezkyna je v tom momente úplne bez istenia a v tej chvíli jej hrozí 30m pad v 27 m vysokej stene! A tu sa natíska otázka.Kde sa stala chyba?Ako je možné,ze v horolezeckom teréne sa pohybujú ludia bez akýhkoĺvek istiacich návykov?Vystrojený a s pomerne slušnými lezeckými schopnostami. 6stupen!Bejby boom nových začínajúcich lezcou tejto covid doby je samozrejme skvelý a enormný.Chýba tu však tak potrebná oddielova činnosť a osveta.Ako je možne,ze mladí ludia utekajú z lavinísk a púštajú istenia? Čo s tým?Horolezecky preukaz si dnes dokázete kupit pomaly v obchode.Život,ale nie..Nechcem mudrovať,ale možno tymto príspevkom zachránim niekomu zdravie,alebo život.Liezt,lyžovať a pohybovať sa v horach možno robiť predsa úplne bezpečne.Stači sa len dobre istit a pripraviť.
Zdroj: FB
- Inzercia -
 1. Koľko záchranárov zahynulo zbytočne a to vďaka nezodpovednosti či turistov, lyžiarov alebo ako teraz spomínaných horolezcov. Neberú vážne výstrahy horskej služby, trénerov… a robia si svojvoľne čo chcú. Čo si tým dokazujú? Potom záchranári aj extrémnych podmienkach aj v noci musia im ísť na pomoc, čo niekedy zaplatia vlastným životom. Je to vrchol sebeckosti.

 2. Keď počujem slovo “skialpinista” vrie vo mne krv..
  To je niečo podobné.
  Každý si myslí, že keď si kúpi vybavenie v hodnote niekoľko desiatok tisíc eur, tak je hneď skúsený odborník a nič sa nemôže stať. Akurát hovno vie o horách a väčšina z nich strháva lavínu, či zdrbe sa z útesu.
  Nechápem, že ešte stále nemáme zákon, ktorý by zohľadňoval demenciu a hoc má “skialpinista” horské poistenie.., v okamihu ako neskúsený opustil vytýčenú trasu, nerešpektoval lavínovú výstrahu, či porušil iný predpis.., okamžite mu treba dať uhradiť celý zásah horských záchranárov, ktorí zbytočne rizkujú život pre debila.

 3. Koľko záchranárov riskuje svoje zdravie alebo život pre nejakých blbcov, ktorí si niečo dokazujú. Každý kto sa vyberie na nejakú akciu, mal by sa informovať a zistiť si podmienky. Keď je nejaká výstraha, nemal by sa do toho púšťať! Ale aj záchranná služba by mala upozorniť, že v takom prípade sa pomoc nebude poskytovať, lebo idú na vlastné riziko. Predsa nebude niekto obetovať vlastný život. Samozrejme, že sa môže úraz stať aj v priaznivých podmienkach, ale to je o inom.

 4. …a kto rozhode o tom, ze ten “skialpinista” ktory visi na lane pod bralom a krvaca porusil pravidla a nezasluzi si pomoc?

 5. obdobne je to aj na feratach, ludia nasadia sedaky, prilby a idu. A v polke steny zistia ze nevladzu a zaseknu sa. Hory su pekne, ale aj nebezpecne. Treba zacinat pomalicky a zlepsovat sa. Smutne je ze vacsina ludi si ani neuvedomy ze spravila chybu a odistila si istenie. Kym nespadnu nic sa nedeje, ale staci malo a moze dojst k tragedii.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články