Národná jednotka rozložila organizovanú skupinu, ktorá mala cudzincom vybavovať povolenie na pobyt

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Prezídium PZ SR |MM|  Policajnú akciu pod krycím názvom „ALBUS“ vykonali policajti národnej jednotky v predposledný marcový deň v Banskobystrickom a v Bratislavskom kraji. Počas dvoch domových prehliadok a šiestich prehliadok iných priestorov policajti zaistili mobilné telefóny a viaceré listinné dôkazy, ktoré preukazujú páchanie trestnej činnosti.

MODUS OPERANDI
Táto organizovaná skupina mala pôsobiť minimálne od roku 2019 na území celého Slovenska a zabezpečovať nelegálne pobyty najmä pre občanov Albánska. Úlohy mali starostlivo rozdelené, každý z nich mal na starosti zabezpečiť niečo iné. Jeden z obvinených mal zabezpečovať pobyt na území Slovenska pre cudzincov pochádzajúcich najmä z Albánskej republiky. Predovšetkým malo ísť o takých cudzincov, ktorí uzatvorili účelové manželstvá s občanmi Európskej Únie, a to buď v Maďarsku alebo Albánsku.
Ďalší obvinení mali zabezpečiť rôzne fiktívne ubytovania, resp. osoby, ktoré by fiktívne ubytovali občanov tretej krajiny bez ich fyzického ubytovania. Po zabezpečení takéhoto ubytovania boli údaje o ubytovateľoch poskytnuté ďalšej členke organizovanej skupiny, ktorá mala vypracovať „Čestné vyhlásenia“ o poskytnutí ubytovania. Na základe sfalšovaných podpisov potom mala pracovníčka obce v okrese Poltár overovať podpisy.
Ďalšia členka skupiny mala na starosti spracovávať potrebné žiadosti pre cudzineckú políciu. Cudzinci asi tak mohli zabezpečiť doklady rodinného príslušníka s právom pobytu v SR, tzv. ID kartu, ktorá umožňuje voľný pohyb po celej Európskej únii. Ďalší člen mal potom sprevádzať cudzincov na cudzineckú políciu, aby im pomohol vybaviť formality.

VÝSLEDKY VYŠETROVANIA
Doposiaľ vykonané vyšetrovanie preukázalo, že organizovaná skupina mala takýmto spôsobom zabezpečiť nelegálny pobyt minimálne pre 50 cudzincov a čiastka, o ktorú sa mali obohatiť, činí minimálne 50.000 Eur. Počet cudzincov a aj finančný zisk však môže byť oveľa väčší, čo samozrejme bude predmetom ďalšieho vyšetrovania. Policajti budú tiež rozpletať sieť fiktívnych ubytovateľov, takže nie je vylúčené, že počas vyšetrovania pribudnú ďalší obvinení.​

HROZIACE TRESTY
Všetci siedmi páchatelia vo veku od 34 do 59 rokov boli obvinení zo zločinu prevádzačstva, za čo im hrozí po dokázaní viny trest odňatia slobody na dva až osem rokov. Pracovníčke matričného úradu bolo vznesené obvinenie aj za zneužívanie právomoci verejného činiteľa, kde hrozí trest v rozmedzí 2 až 5 rokov a za falšovanie verejnej listiny, kde hrozí trest až do troch rokov. Jeden z obvinených je aj terénny sociálny pracovník, ktorému za falšovanie verejnej listiny hrozí trest odňatia slobody do troch rokov. Všetci budú stíhaní na slobode.

- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -