Solidarita krajín EÚ –  ďalších 687 590 vakcín BioNTech/Pfizer pre Slovensko do konca júna

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Úrad vlády SR |MM|   Slovensko získa do konca júna ďalších 687 590 vakcín BioNTech/Pfizer. Po intenzívnych rokovaniach bolo dnes  v EÚ  dohodnuté prerozdelenie dodatočných 10 miliónov vakcín BioNTech/Pfizer ešte počas druhého kvartálu tohto roka. Túto možnosť skoršej dodávky vyrokovala s výrobcom týchto vakcín predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Dohodnuté prerozdelenie je veľmi dôležitý a mimoriadny prejav solidarity v  EÚ v období, v ktorom každá členská krajina čelí tlaku na získanie  čo najviac vakcín pre svojich obyvateľov v náročnej a v mnohých krajinách aj zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii.

Časť z vakcín bude prerozdelená solidárne s niekoľkými členskými krajinami v záujme zmenšenia rozdielov v predpokladanej zaočkovanosti do konca júna (zaočkovanosť  v krajinách  EÚ sa mala pohybovať  od 31% až do 90%). Zvyšok  vakcín sa prerozdelí štandardným systémom pro-rata, teda podľa počtu obyvateľov. Každý teda získa vakcíny navyše.

Dôvodov, prečo sú  také  výrazné rozdiely v počtoch zaočkovaných  ľudí  medzi krajinami EÚ,  je niekoľko: niektoré členské štáty vrátane Slovenska  stavili   najviac na vakcínu od AstraZenecy, a to najmä preto, že mala byť prvá dostupná na trhu, bola vyrobená na báze overeného spôsobu adenovírusu a zároveň bola podstatne jednoduchšia na logistiku v porovnaní s ostatnými vakcínami. Avšak, ako je známe, tá s dodávkami výrazne mešká.

V rozhodnutiach o portfóliu vakcín sa nepočítalo s tým, že by mohlo prísť k tak výraznému výpadku vakcín od jednej spoločnosti. Preto sme v tejto fáze rokovaní posilnili tím aj o ľudí so silnými vyjednávacími kvalitami, čo prispelo k tomu, že Slovensko v rokovaniach dosiahlo najlepší možný výsledok, “ uviedol predseda vlády SR Eduard Heger. „Ďalšie kroky po oboznámení sa s touto situáciou sú už v kompetencii nového ministra zdravotníctva,“ doplnil premiér.

Slovensko nepatrilo medzi krajiny, ktoré verejne kritizovali systém pro-rata. Filozofia, v ktorej každá krajina má nárok na svoj podiel podľa počtu obyvateľov, je správna. „Riešenie sme ale hľadali v rámci rokovaní, pričom sme  predstavili  aj vlastný návrh prerozdelenia vakcín, v ktorom by spodná hranica zaočkovanosti bola minimálne na úrovni 50-52%,“ vysvetlil predseda vlády.

Výsledný kompromis túto logiku prijal a posúva mieru zaočkovanosti benefitujúcich krajín do konca júna na minimálne  45%. „Chcem oceniť aj prácu portugalského predsedníctva, ktoré sa veľmi snažilo nájsť priestor na dohodu ešte pred Veľkou nocou,“ uzavrel tému predseda vlády SR  Eduard Heger.​

- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Zahraničie vie, že na Slovensku vládnu hlupáci. Poďakujme sa zahraničiu občania Slovenska.

  2. Takže vláda Olano zo slovenska spravili totálnych chudákov že celá EU sa nám musí skladať na vakcínu

  3. Chudák si ty, tretina EU sa skladá na vakcíny zvyšku (vysvetlenie pre teba: to sú dve tretiny). A v podstate chudáci sme, lebo tu žije kopec takých chudákov ako si ty.

  4. Verte mi,je to určite úplne inak,ale keď nefunguje nič iného,ale propaganda je tu na vysokej úrovni.

  5. S tými vakcínami je to už dávno šaškáreň. Podľa prvotného plánu malo byť Slovensko zaočkované tuším do konca apríla. Farma firmy sa zaviazali plniť niečo, čo nevedia dodržať. Do toho sa furt drbe EU. A rukojemníkmi sú obyvatelia.

  6. a k čomu dobré je dať si pichať do tela ten sajrajt? Starí rodičia si mysleli, že ak sa dajú zaočkovať, tak aspoň na Veľkú noc si budú môcť objať svoje vnúčatá no ale Satanisti zavelili, že ani tak ich nikto nesmie navštíviť. Už ste pochopili k vôli čomu je to očkovanie? Už vedci zistili, že covid bol umelo vytvorený, ktorý by časom zoslabol a nakoniec sa úplne stratil. Preto musia tento vírus neustále pichať do ľudí aby nikdy neskončil. Preto mnohí zaočkovaní majú po vakcinácii všetky príznaky ochorenia na covid, pretože ho obsahujú práve tieto vakcíne a zaočkovaní ľudia sú iba bacilonosiči tohto vírusu. Je to len sprostý biznis a hazard s ľudským zdravím.

  7. Tvoji stari rodicia ta nechcu objat, pretoze sa boja, ze od teba osprosteju. Ty umely sajrajt.

  8. Aj plačková je opichaná v dominikánskej republike a nám ostáva bručať spoza okna

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -