Branislav Gröhling: Maturitná skúška bude odrážať štyri roky práce maturantov

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MŠVVŠ SR |MM| Známka z internej časti maturitnej skúšky sa v školskom roku 2020/2021 vypočíta podľa priemeru známok žiakov za ich celé štúdium. Maturanti tak dostanú známky na maturitnom vysvedčení podľa výsledkov ich práce za celé obdobie štúdia. Ruší sa tiež písomná forma internej časti maturitnej skúšky, teda sloh. Rozhodol o tom minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling, rovnaký postup zvolil šéf rezortu školstva aj v minulom roku.

Dôvodom je najmä intenzívnejšia druhá vlna koronavírusu, s tým spôsobené prerušenie dochádzky do škôl v tomto školskom roku či ťažko predvídateľná epidemiologická situácia na Slovensku v budúcich týždňoch. „Epidemiológovia ešte stále neschválili otvorenie internátov. Navyše kvôli zlej pandemickej situácii sa viaceré školy na Slovensku uzatvorili na dlhšiu dobu. To všetko komplikuje maturantom situáciu a ich prípravu na skúšky,“ uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Žiaci posledných ročníkov stredných škôl budú v tomto školskom roku maturovať administratívne. Výsledky maturitnej skúšky určia školy, rovnako ako vlani, aritmetickým priemerom z výsledkov žiaka počas celého štúdia na strednej škole. Priemer známok sa vypočíta zo všetkých koncoročných vysvedčení žiaka a z posledných dvoch polročných vysvedčení.

„Vzhľadom na pandemickú situáciu sme 4. januára 2021 oznámili zrušenie externej časti maturít, teda písomné testy. Do konca marca sme mali následne informovať o termíne písomnej formy internej časti, teda slohu. Ten sa ruší. Známka ústnej maturity, praktickej maturity a jej teoretickej časti sa vypočíta podľa priemeru známok žiaka z predmetu. Všetky technické veci upresňujeme v rozhodnutí, ktoré nájdete na webe ministerstva,“ ozrejmil minister školstva. Žiak, ktorý má záujem prejsť klasickou maturitou, napríklad, aby dostal lepšiu známku, môže požiadať o tradičnú formu ústnej maturity.

Riaditelia stredných škôl do 3. mája určia skupiny príbuzných predmetov, ktoré sa budú počítať do výslednej známky. Do úvahy sa berú koncoročné známky zo všetkých ročníkov pri 4-ročných a 5-ročných programoch a následne aj polročné známky z posledných dvoch rokov. Pri 8-ročných programoch sa berú do úvahy známky z posledných štyroch ročníkov a polročné známky z posledných dvoch rokov. Do 10. mája sa na školách uskutoční koncoročná klasifikácia, vrátane komisionálnych skúšok. Žiaci dostanú spriemerovanú známku do 19. mája 2021. Výučba v posledných ročníkoch stredných škôl sa naďalej uskutočňuje a žiaci sa musia aj naďalej zúčastňovať prezenčnej formy výučby.

 

Maturita podľa priemeru sa tak ako minulý rok vzťahuje na štyri povinné predmety. Všetci žiaci dostanú známky zo štyroch povinných predmetov. Ak má žiak piaty alebo šiesty dobrovoľný predmet, maturuje z neho ústne, rovnako ako minulý rok alebo do 30. apríla môže zrušiť skúšku z dobrovoľného predmetu. Ústne maturity na žiadosť žiaka sa uskutočnia v termíne od 31. mája 2021.

„Známka žiaka na maturite tak bude odrážať celé štyri roky jeho práce a jeho kontinuálne výsledky počas celého štúdia na strednej škole. Títo žiaci sa učili počas celého štúdia, boli štyri roky preverovaní, známkovaní a hodnotení a pripravovali sa či už na ďalšie štúdium, alebo na prácu. Tieto roky sa premietnu do ich výsledného hodnotenia. Podobný prístup pre nepriaznivú pandemickú situáciu zvolili krajiny ako Írska republika, Severné Írsko, Wales či Škótsko,“ doplnil minister.

Rozhodnutie ministra školstva aj bližšie informácie k organizácii maturít v školskom roku 2020/2021 sú k dispozícii na web stránke ministerstva školstva.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Pan minister preco si berieme vzor z Irska,z Walesu, Skotska,atd.,nam za socializmu nedal nikto nic zadarmo ked sme studovali. Treba hladat aj ine moznosti.Ked bude pandemia dalsie styri roky ,z coho im vypocitame znamky na maturitach ?.

  2. Maturanti bez maturity,to je vizitka ministra školstva plagiátora,vyučeného kaderníka.Včera na TA3 politológ povedal,že to,čo tu predvádza minister školstva,je jednoducho katastrofa a porovnal úroveň maturity z dávnejšej minulosti a dnešných Mgr.a podobných titulov získaných na dedinských tzv.vysokých školách,pričom by títo asi ani pri dnešnom vzdelaní vtedy ani nezmaturovali.

  3. Tento pán počas svojho ministrovania neukázal ani špetku manažérskych schopností. Nevymyslel, nezareagoval na pandémiu nijako. Z jeho dielne neprišiel jediný schopný návrh, ktorým by kompenzoval, či uľahčil nedostatočne vzdelávanie počas pandémie. Učitelia neobdrzali konštruktívne pokyny. Deti bez prístupu internetu majú jednoducho smolu. Prepáčte, ale zrušiť maturity, to dokáže aj blbec. Školstvo nemá na ministrov šťastie.

  4. Mate pani svatu pravdu, toto nepoznaju asi nikde,mozno iba v Papui novej Guinei.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články