KATYNSKÝ MASAKER – masová vražda poľskej inteligencie a armádnych dôstojníkov Moskvou

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
KATYNSKÝ MASAKER – masová vražda poľskej inteligencie a armádnych dôstojníkov Moskvou
V týchto dňoch si Poľsko, ale aj celý svet pripomína 81. výročie masovej vraždy poľských armádnych dôstojníkov a inteligencie Moskvou.
Po pakte Molotov-Ribbentrop v auguste 1939 zaútočili na Poľsko najprv nacistické Nemecko, následne aj komunistický Sovietsky zväz. Po niekoľkých týždňoch bolo Poľsko okupované a rozdelené na západnú a východnú časť medzi Berlínom a Moskvou.
Sovietsky zväz na okupovaných východných územiach Poľska sústredil v zajateckých táboroch desaťtisíce príslušníkov poľských ozbrojených síl, kňazov, ale aj príslušníkov inteligencie. Keďže drvivá väčšina Poliakov odmietla kolaboráciu s komunistickým režimom a okupantmi, Moskva rozhodla o ich fyzickej likvidácii. Vyvraždením lídrov, či už vojenských, civilných alebo náboženských chceli znemožniť akýkoľvek odpor voči Moskve.
V Katynskom lese a okolí bolo v marci a apríli 1940 zmasakrovaných 21 až 26 tisíc Poliakov, dôstojníkov, kňazov, príslušníkov civilnej elity. Ide o jednu z najväčších tragédií poľských dejín a zároveň zločin proti ľudskosti.
Panslavizmus v praxi.
PS. dnes je zároveň smutné výročie tzv. Slovenského štátu, zločineckého režimu, ktorý kolaboroval s nacistickým Nemeckom, deportoval a vraždil vlastných občanov.
Zdroj: FB
Prvá strana listu Lavrentiju Beriu Stalinovi s návrhom zneškodniť poľských zajatcov z tábora NKVD v Katyni. Podpísané Stalinom, Klimentom Vorošilovom, významným maršalom Červenej armády, Molotovom, sovietskym diplomatom, a tiež Anastázom Mikojanom, členom Štátneho výboru obrany. Na ľavej strane dokumentu je poznámka „za“ (v zmysle súhlasu) umiestnená za podpisom Michaila Kalinina a Lazara Kaganoviča.
Zdroj: Wikipedia
Dôstojníci poľskej armády, ktorí boli zajatí sovietskou armádou
Predmety nájdené v Katyňskom masovom hrobe
Titulne foto:Pohľad na exhumované telá najväčšieho z hrobov v Katyni, rok 1943
Fotografie zdroj: Wikipedia
- Inzercia -
 1. pre Anonym 19. marca 2021, 15:57:

  Si sklamany? V clanku sa vela Rusov nespomina, tak asi preto.

 2. Človek je nepoučitelne hovädo. Kto zhodil na Japonsko atómové bomby bol to zločin proti ľudstvu.

 3. o par dní tu mame vyročie humanitarneho bombardovania Juhoslavie letectvom NATO,dufam,že redakcia prida nejaky članoček

 4. A vies, ze to nikdy takto nepovedal. Je to taka ista kravina ako Carnogur a druzstva .

 5. Ohladom vyroku “humanitarne bombardovanie”, ktory je pripisovany Vaclavovi Havlovi je pravda iba to, ze Havel v rozhovore pre Reuters vtedy okrem inych slov pouzil aj slovo humanitarni. A to je tak vsetko. Te rozhovor vtedy prevzali talianske noviny. Od talianskych novin prevzali clanok francuzske noviny, z ktorych obsah vyjadrenia interpretoval jeden cesky politik po svojom a pridal k slove humanitarni to, co sa mu tam hodilo. To, ze Havel zasah v Juhoslavii podporoval je fakt. Rovnako je fakt, ze to povazoval za vytvorenie priestoru k tzv, humanitarnej asistencii, resp. k zabraneniu humanitarnej katastrofy. A fakt je aj to, ze v Juhoslavii prebehlo to bombardovanie. A tak vznikol ten neslavny vyrok.

 6. Domnievam sa, že behom zásahu NATO v Kosove existuje jeden činiteľ, o ktorom nikto nemôže pochybovať: nálety, bomby nie sú vyvolané hmotným záujmom. Ich povaha je výlučne humanitárna. To, čo je tu v hre, sú princípy, ľudské práva, ktorým je daná taká priorita, že prekračuje aj štátnu suverenitu.“

  Asi takto

 7. Jozef:
  presne to je ta dezinterpretacia, ktoru si uviedol. Ako to presne vzniklo uz asi nevypatrame. Ciastocne asi volnym prekladom a naladenim redaktorov, tak ako to putovalo od Reuters, cez La Republica a Le Monde az po ceskeho laviciara Falbra.

 8. Václav Havel, a čo tak pán Mikuláš Dzurinda, ten povolil prelet bombarderov na Srbsko či nie? 15:57 preber sa neosočuj nikoho.

 9. Anonym 19. marca 2021, 23:28: to nema vyznam riesit. Dzurinda nemal na vyber. Teda mal, ale to by si nepomohol.

 10. Kedze povolenie na rok 99 bolo podpisane este Kalmanom moc na vyber nemal. To, ze sme chceli byt v Nato to len podporilo.

  Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky prejavuje úctu veľvyslanectvu Spojených štátov amerických a má česť opovedať na Vašu nótu číslo 113/1998 – žiadosť o udelenie permanentného stáleho diplomatického povolenia – a má česť informovať veľvyslanectvo Spojených štátov amerických, že súhlasí s permanentným diplomatickým povolením pre prelety a pristátia vojenských i civilných lietadiel Spojených štátov amerických na území Slovenskej republiky na rok 1999 za nasledujúcich podmienok:

 11. Ako nazvať “masaker” odobrený na 1. apríla 2021?
  10000?
  Bude viac?
  Rodiny bez príjmu, podnikatelia v krachu, ekonomika v péčku, ..
  Predali národ, predali aj štát. Čo na to demokracia a chrbtová kosť? Či?

 12. Keď vidím takého anonyma ako Ty, tiež mi je jasné, kto má na svedomí že sa do kresiel dostali dementi tebe podobní.
  Aj bez “Či”. Vieš aspoň čo znamená – “Či”?

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články