Ženisti zo Serede pomáhajú v boji s pandémiou

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Na základe platného núdzového stavu a aktuálnej epidemiologickej situácie na území Slovenskej republiky bude polícia od 3. marca 2021 vykonávať prísnejšie kontroly zamerané na odhaľovanie nedodržiavania nariadení. Azda najviac v tejto súvislosti zarezonovala u verejnosti informácia, že do ulíc bude nasadená aj armáda.

Je tomu skutočne tak. Na hliadkovanie boli nasadení aj profesionálni vojaci. Vykonávajú tzv. asistenčné úlohy policajnému zboru, o ktoré oficiálne požiadalo ministerstvo vnútra. „Takáto medzirezortná spolupráca funguje na základe uznesenia vlády už od začiatku vypuknutia pandémie. Rezort obrany je ale vždy a okamžite pripravený vyhovieť požiadavkám na zabezpečenie takejto pomoci,“ povedala Martina Kovaľ Kakaščíková, hovorkyňa MO SR. Veliteľ Ženijného práporu v Seredi plk. Ing. Jozef Kasl nám poskytol informácie, koľko profesionálnych vojakov zo Serede je denne uvoľnených na plnenie úloh v boji s pandémiou.

Na základe požiadavky jednotlivých  okresných a obvodných oddelení Policajného zboru bolo do okresu Galanta pridelených na pomoc  6 seredských vojakov,  do okresu Skalica 10, do okresu Senica 4 a do okresu Trnava 14 vojakov zo Serede.  Policajný zbor zadelí vojakov podľa potreby do  miest a obcí vo svojej pôsobnosti, kde budú poskytovať súčinnosť pri kontrole dodržiavania nariadení vlády.
.

Ozbrojené sily SR plnia ale aj iné asistenčné úlohy podľa požiadaviek policajného zboru, samospráv či zdravotníckych zariadení v zmysle uznesenia vlády. Profesionálni vojaci Ženijného práporu Sereď pôsobia v súčasnosti napríklad v pozícii sanitárov. Štyria vojaci v nemocnici v Bratislave a dvaja v Ružomberku.

Ďalej seredskí vojaci poskytujú pomoc s administratívou a reguláciou vstupu pacientov v nemocniciach. V rámci testovania zase pomáhajú v MOM a RÚVZ. V Galante denne pôsobia na týchto pozíciách desiati profesionálni vojaci a v Dunajskej Strede šiesti. Zároveň sa desiati vojaci striedajú pri koordinácii testovania na odbernom mieste na Kasárenskej ulici v Seredi.

Na asistenčné úlohy v prospech Policajného zboru SR na hraničnom prechode Kittsee je nasadených 12 vojakov zo Serede a taký istý počet je nasadených na hraničnom prechode Berg.

Prípadná ďalšia asistencia Policajnému zboru SR bude riešená na základe požiadaviek, ktoré budú konsolidované na úrovni krízového centra MV SR.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články