Bývalý kaplán seredskej farnosti pomáha v nemocnici s COVID pacientmi

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Nemocnica Svet zdravia od 7. januára poskytuje zdravotnú starostlivosť iba pre Covid pacientov. Už niekoľko týždňov poskytujú pomoc chorým nielen lekári a sestry ale aj kňazi. Jedným z nich je aj kňaz Róbert Ťapušík, ktorý štyri roky pôsobil ako kaplán v seredskej farnosti. Dobrovoľnú činnosť vykonáva ako pomocný pracovník v zdravotníckom zariadení na urgentnom príjme.

Kňazi v súčasnosti pomáhajú v nemocniciach po celom Slovensku. Chcú podať pomocnú ruku  lekárom,  sestrám  ale najmä pacientom a to priamo na Covid oddeleniach. Ako uviedla Trnavská arcidiecéza približne 60 kňazov pôsobí v nemocniciach  napríklad v Košickej arcidiecéze, ktorí sa pridali k 13 stálym nemocničným duchovným. V Nitrianskej diecéze je pre službu chorým na Covid teraz určených dohromady 40 kňazov. V Bratislave sa k dvadsiatke pravidelných nemocničných duchovných prihlásili ďalší. Vždy je to so súhlasom diecézneho biskupa.

V Trnavskej arcidiecéze takáto služba existuje tiež. Z iniciatívy trnavského arcibiskupa Jána Oroscha je starostlivosť o chorých v jednotlivých nemocniciach a domovoch sociálnych služieb zabezpečovaná 16 kňazmi. V Nemocnici s poliklinikou v Galante vypomáhajú dvaja diecézni kňazi, jedným z nich je aj spomínaný Róbert Ťapušík.

Prítomnosť duchovných oceňujú  pacienti aj personál. Okrem fyzickej pomoci  priamo pri opatere pacientov, na požiadanie vykonávajú svätú spoveď alebo pomazanie chorých. Dodávajú nádej a povzbudenie pacientom ležiacich na Covid oddeleniach, ktorí doslova bojujú o každý nádych. Poskytujú útechu pozostalým a  niekedy už iba svojou prítomnosťou prinášajú do hektických dní duchovný pokoj.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články