Sereď má za sebou víkendové skríningové testovanie

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Od pondelka 18. do utorka 26. januára nariadila vláda povinný celoplošný skrínig obyvateľov celého Slovenska. Na základe výsledkov testovania bude Slovensko a jednotlivé okresy rozdelené na 37 horších a 36 lepších. V horších okresoch sa celoplošný skríning zopakuje.

Väčšina miest a obcí sa sústredila na testovanie najmä počas víkendu a to v sobotu 23. a v nedeľu 24. januára. Kým pri minulom testovaní na prelome októbra a novembra riadila organizáciu celej operácie armáda, tentoraz bolo všetko na pleciach samospráv. Vedenie mesta Sereď malo preto neľahkú úlohu. Prednosta Tibor Krajčovič, primátor Martin Tomčányi a náčelník MsP Ladislav Fabo spolu so svojimi zamestnancami zabezpečovali všetko sami.

Sereď na účel testovania zriadila 8 odberných miest na sobotu 23.januára a 3 odberné miesta na nedeľu 24. januára. Po viacerých jednaniach Okresného krízového štábu boli dodané antigénové testy. Mesto ďalej zabezpečilo tlač certifikátov, kompletne vybavilo odberné miesta (respirátory, rukavice, štíty, rúška, dezinfekciu, ochranné obleky, lekárničky, krabicové jemné servítky, odpadkové koše, vrecia a ďalší drobný materiál). Organizáciu výrazne uľahčilo, že prednosta Krajčovič oslovil ľudí, ktorí boli súčasťou testovacích tímov v minulom roku.

Testovanie v Seredi vďaka výbornej organizácii prebiehalo bezproblémovo. Dlhé čakacie rady sa tento rok nekonali. Občania s trvalým pobytom v Seredi mali možnosť rezervovať si na niektoré odberné miesta presný termín pomocou online formulára. Celý systém objednávania sa v Seredi mohol uskutočniť vďaka rezervačnému systému Bookio, ktorý samosprávam poskytlo Združenie miest a obcí Slovenska. Prednosta MsÚ Tibor Krajčovič spolu s informatikmi upravili tento systém tak, aby čo najviac vyhovoval potrebám mesta. Systém umožnil rozloženie záujemcov o testovanie počas testovacích hodín. Každý Seredčan si mohol zarezervovať pre neho vhodné testovacie miesto a čas.

Za víkend 23. a 24. januára mesto Sereď vykonalo 5947 testov, 109 ľudí bolo infikovaných, čo je miera pozitivity 1,83 %

Primátor mesta Martin Tomčányi priebeh testovania hodnotí nasledovne: “Mesto pristúpilo k tejto úlohe zodpovedne. Celú akciu viedol skvele prednosta Tibor Krajčovič. Dovolím si povedať , že vďaka jeho príprave a organizácii testovanie prebehlo naozaj hladko. Ďakujem členom, ktorí boli v testovacích tímoch, zdravotníkom i adminom ( stretli sme sa so všetkými členmi na jednotlivých stanoviskách), príslušníkom MsP, vojakom, zamestnancom MsÚ, kuchárkam a všetkým, ktorí akokoľvek pomáhali.”

Čo tieto výsledky pre okres Galanta znamenajú sa dozvieme v najbližších dňoch. Odporúčame sledovať vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, resp. adekvátne tomu kroky mesta Sereď na stránke www.sered.sk. Aj naďalej je nutné dodržiavať opatrenia: rúško-odstup-ruky.

“O týždeň sa bude u nás v Seredi s najväčšou pravdepodobnosťou testovať opäť. Dúfajme, že výsledky budú lepšie. Samosprávy a obyvatelia Slovenska ale tento víkend opäť raz dokázali, že náročnú akciu vedia zvládnuť. Sami, slušne, trpezlivo, bez kriku, bez urážok a s pokorou.” dodáva na záver primátor Tomčányi.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články