Sereď požiadala o dotáciu. V marci možno vysadíme prvý mestský ovocný sad

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
Ing. Zuzana Slahučková /  Tohtoročný grantový program nadácie Ekopolis má heslo Sadíme budúcnosť. Motivuje k výsadbe zelene pre zdravšie a krajšie prostredie. Možnosť zapojiť sa do projektu využila aj seredská ZŠ J. Fándlyho v spolupráci s mestom Sereď. Zladením spoločných ideí vzišiel nápad vysadenia zmiešaného ovocného sadu mesta Sereď v areáli tejto školy.
Mišpule, moruše, slivky…
Na približne 500 metroch štvorcových by v prípade úspechu projektu vznikol úplne nový ovocný sad s jabloňami, hruškami, slivkami, mišpulami, morušami či čerešňami. „Naša škola sa už dlhé roky hrdí titulom Zelená škola a tento titul vôbec nie je jednoduché získať či obhájiť. Preto sme veľmi vďační za pozvanie k spolupráci na projekte Zmiešaný ovocný sad,“ uviedla riaditeľka ZŠ J. Fándlyho Renáta Šidlíková.
Škola chce napĺňať odkaz Juraja Fándlyho, ktorý sa venoval aj ovocinárstvu  a poľnohospodárskej osvete. „Snažíme sa, aby naši žiaci chápali dôležitosť obrábania pôdy
a preberali zodpovednosť za tvorbu svojho životného  priestoru. Tešíme sa na ovocie rastúce doslova pred očami našich detí a že si takto ešte viac uvedomia, koľko práce, námahy a starostlivosti je za každým kúskom ovocia, ktoré zjedia,“ vykreslila Renáta Šidlíková. O ovocný sad sa budú starať prioritne žiaci základnej školy a v prípade potreby bude mesto nápomocné.
Zachytávanie dažďov
Namiesto do kanalizácie bude po novom dažďová voda zachytávaná do nádrží. Projekt totiž uvažuje aj so zberaním dažďových vôd zo strechy priľahlej telocvične a jej využívaním na zálievku mladých stromov. V opačnej časti areálu, pri multifunkčnom ihrisku, by zasa mohla vzniknúť 300 metrová lúka starých čias s pestrofarebnými vzácnymi burinami.
Sad pre všetkých
Aj keď sa bude sad nachádzať za plotom školy, slúžiť bude celej seredskej verejnosti. Počas dňa aj cez víkend bude areál prístupný pre všetkých a môžete sem prísť načerpať dobrej energie.
Do predošlého ročníka grantového programu Ekopolis sa zapojilo 179 žiadateľov, z ktorých bolo vybraných 23 najlepších. V prípade podporenia seredského projektu sa budú stromy sadiť už v marci a zabrigádovať si sem môžete prísť všetci.
Zuzana Slahučková
autor foto: Zuzana Slahučková
zdroj: sered.sk
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
  1. Každý strom dorastá do určitej výšky a šírky. Dúfam, že pri výsadbe sa bude prihliadať aj na veľkosť koreňového systému, aby strom mal dostatok priestoru. Lebo ako vidieť pri výsadbe stromov v meste, sú veľmi blízko vedľa seba. Mali by to vysadiť odborníci.

  2. ak budeme predvidavi tak v Seredi vysadime a dopestujeme ….

    to co tu ma roky tradiciu a dari sa napriek zopar neprajnikom

    ludia sa budu po praci vzdy chciet rozptylit nie ako popol z krematoria

  3. Dobrý nápad 👍 . Dokonca by som navrhol vysadiť nové stromy miesto tých starých čo sú v chodníkoch a konáre mají jak námornícke uzly čo ich stále orezávajú

  4. Keď bude sad dostupný aj verejnosti, dúfajme, že vandali ho nezničia. Bolo by načase správať sa ako ľudia.

  5. ked tie stromy daju plody , tak uz tu nebudete, stromy sa vysadzaju pre dalsie generacie a nie pre stare babyzne, tak nemudrujte.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články