Vicepremiérka Remišová: Novela zákona o eurofondoch zjednoduší a zrýchli čerpanie

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MIRRI |MM| Zásadné zjednodušenie čerpania eurofondov je na stole. Vicepremiérka Veronika Remišová predložila novelu zákona o eurofondoch, ktorú dnes schválila vláda. Ide už o tretí balík opatrení, ktorý má urýchliť a zlepšiť čerpanie eurofondov. 

„S čerpaním eurofondov malo Slovensko za bývalých vlád veľké problémy. Nedokázali vyčerpať peniaze, ktoré sme dostali na skvalitnenie života ľudí  a o tieto peniaze potom Slovensko definitívne prišlo. Od roku 2007 sme takto stratili vyše pol miliardy eur,“ informovala podpredsedníčka vlády Remišová s tým, že ďalšie stovky miliónov eur Slovensko stratilo v dôsledku tzv. korekcií, teda chýb, škandálov a podvodov pri čerpaní eurofondov. 

„Nemôžeme si dovoliť takto zbytočne prichádzať  o stámilióny eur. Preto navrhujem opatrenia na zjednodušenie  a zrýchlenie čerpania eurofondov v podobe novely Zákona o  príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov,“ uviedla. Ide už o tretí balík eurofondových opatrení, ktoré iniciovala vicepremiérka Remišová. 

Prvým bol tzv. lex corona , ktorý nadobudol účinnosť 21. mája 2020 a umožnil zjednodušenie  procesov  pri poskytovaní príspevkov z EŠIF pre poskytovateľov ako aj pre prijímateľov. Druhým balíkom zjednodušení bolo 40 opatrení v regionálnom operačnom programe IROP z jesene minulého roka.

Cieľom novely zákona o eurofondoch je zjednodušiť procesy, hlavne v oblasti verejného obstarávania a hodnotenia projektov, znížiť administratívnu záťaž, ako aj zvýšiť transparentnosť.  

„Jednou zo zásadných zmien, s ktorými prichádzame, je povinnosť zverejňovať fyzické aj právnické osoby, ktoré sa podieľali na tvorbe projektov. V doterajšej praxi sme totiž boli svedkami káuz, že firmy, ktoré pomáhali ministerstvám nastavovať podmienky výziev, využívali takto nadobudnuté informácie a neoprávnene poskytovali svoje služby aj pri príprave projektov pre žiadateľov, ktorí sa do daných výziev chceli prihlásiť. Išlo o zjavný konflikt záujmov, ale riadiace orgány neboli schopné takýto konflikt odhaliť.“ Novela zákona určuje povinnosť pre všetkých žiadateľov, aby uvádzali tento typ informácie priamo do žiadosti. 

Ďalším opatrením novely je zverejňovanie výsledkov auditov. „V objeme korekcií pri čerpaní eurofondov má Slovensko desaťkrát horšie výsledky ako je priemer EÚ. Jedným z dôvodov vzniku chýb a nezrovnalostí, pre ktoré Slovensko prichádza o peniaze je aj skutočnosť, že riadiace orgány ani žiadatelia neboli informovaní o tom, k akým pochybeniam dochádzalo naprieč operačnými programami. Naša novela zákona zavádza povinnosť zverejňovať tieto zistenia auditov, aby sa poskytovatelia i žiadatelia mohli vyvarovať najčastejších chýb, ktoré audity odhalili,“ vysvetlila ministerka investícií  a dodala že, týmto opatrením by sa mali šetriť peniaze štátu aj žiadateľov, o ktoré prichádzajú v dôsledku zbytočných chýb.

Novela tiež zavádza možnosť flexibilne reagovať na nečakané situácie, ktoré v čase vyhlásenia výziev nie je možné predvídať, ako napríklad pandémia koronavírusu. Ide napríklad o možnosť zmeny v oprávnenosti výdavkov, či možnosť zmeniť územnú oprávnenosť. Navrhovaná novela umožňuje väčšiu flexibilitu riadiacich orgánov meniť podmienky výzvy na rozdiel od existujúcej úpravy, ktorá by v prípade zmien v týchto podmienkach nútila riadiaci orgán existujúcu výzvu zrušiť a vyhlásiť novú, čo je veľmi zdĺhavý proces a trvá zvyčajne mesiace. 

Novela zjednoduší tiež poskytovanie príspevkov napr. pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Poskytovateľ už nebude musieť uzatvoriť zmluvu zvlášť s každou jednou z 11 000 ambulancií, ale prostriedky sa uvoľnia napr. prostredníctvom výmerov či rozhodnutí.

Novela, ktorú predložila ministerka Remišová, takisto zvyšuje ochranu žiadateľov a dáva  im možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu riadiaceho orgánu. Zároveň  dáva žiadateľom garanciu, že takýmto podnetom sa riadiaci orgán bude musieť povinne zaoberať. 

„Zjednodušenia, ktoré touto novelou prinášame, znamenajú menej byrokracie, menej byrokracie znamená menej korupcie. Eurofondy musia slúžiť v prvom rade ľuďom na zlepšenie kvality  života, podporu pracovných miest, na obnovu škôl, nemocnice, zdravšie životné prostredie. Obnova Slovenska po kríze je veľmi dôležitá a robím všetko preto, aby nám k tomu pomohli aj dobre spravované eurofondy,“ dodala vicepremiérka Remišová.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články