Polícia začala trestné stíhanie za články na portáli Bádateľ

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MZ SR |MM|  V súvislosti s trestným oznámením, ktoré podal minister zdravotníctva Marek Krajčí na portál Bádateľ za šírenie poplašnej správy, bolo dnes vyšetrovateľom Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prešove začaté trestné stíhanie vo veci prečinu šírenie poplašnej správy podľa § 361 ods. 1, ods. 2 Trestného zákona.
Portál Bádateľ patrí k dlhodobým a pravidelným šíriteľom zdravotníckych hoaxov a konšpiračných teórií, ktoré môžu ohroziť zdravie ľudí.

Príklady článkov z webu Bádateľ, ktoré sme spomínali v trestnom oznámení:

1. „Keby ste tušili, ako odoberajú orgány, nikdy by ste nesúhlasili byť darcom“
2. „Štúdia dokázala, že vakcína proti koronavírusu nebude nikdy fungovať“
3. „Štúdia odhalila, že očkovanie proti chrípke je podvod. Vakcinačný priemysel v panike“
4. „Môžu 5G siete blokovať okysličenie krvi a tým zvyšovať úmrtnosť na COVID-19?“
5. „Vakcínami sa budú zberať biometrické údaje: Veľký brat sa spája s Big Pharmou“
6. „Čo môžete urobiť ako rodič, ak nesúhlasíte s nosením rúšok v triedach“

Facebooková stránka Bádateľa je v posledných týždňoch neaktívna/nedostupná (na webe je však Bádateľ stále aktívny). Novinárovi Filipovi Struhárikovi z Denníka N predstavitelia Facebooku popreli, že by stránku zrušili oni. Nevieme, či sa v budúcnosti facebooková stránka Bádateľa, alebo nejaká jej varianta opäť neobjaví.

Podľa prieskumu o dezinformáciách o zdraví, ktorý sme si robili medzi lekármi a lekárkami (v spolupráci s behaviorálnou jednotkou BEET), až 35% lekárov sa vo svojej praxi stretáva s tým, že ich pacienti odmietajú liečbu, lieky, alebo lekárske pokyny kvôli dezinformáciám, ktorým uverili (https://bit.ly/396czn0).

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Hlupákom treba odpustit, aj komuši hľadali nepriatelov pan Krajči zobudtesa. Bože odpusť im lebo nevedia čo činia povedal zomierajuci ježiš.

  2. Badatel nie su hlupaci, su to cielavedomi vymivaci mozgov pre ludi s mensim IQ, a kedze je takych na Slovensku dost, tak tymto bludom aj dost ludi veri. Treba sa voci takymto webom branit, inej cesty nie je. Palec hore pan minister.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články