Pozor na lampióny šťastia

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR |MM| Nedávny prípad v bojnickej zoo znovu poukázal na riziko púšťania lampiónov šťastia. Zamestnanci Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach našli po silvestrovských oslavách v areáli zoo dva takéto balóny, ktoré mohli spôsobiť vážne škody a ohroziť zvieratá.

Hasiči lampióny šťastia neodporúčajú používať. V prípade ich vypúšťania je potrebné striktne sa riadiť bezpečnostnými pokynmi a návodom na použitie.
Prezídium Hasičského a záchranného zboru upozornilo, že lampióny šťastia sú forma otvoreného ohňa, pri ktorej sa vzhľadom na meniace poveternostné podmienky nedá predpokladať ich smerovanie.

Preto je nesmierne dôležité lampióny šťastia vypúšťať:

▪️mimo zastavané plochy,
▪️vo vzdialenosti minimálne 100 metrov od lesa, stromov, elektrického vedenia alebo
▪️v oblastiach, kde nehrozí riziko následného vzniku požiaru.

➡ Nakoľko lampión šťastia je ľahký, akýkoľvek vzdušný prúd vo výške 15 až 20 metrov ho môže preniesť napríklad na strechu rodinného domu, ktorá môže byť z lepenky alebo z iného horľavého materiálu.
➡ Ak sa lampión používa správne a podľa návodu, je správne rozbalený a vyhriaty, tak stúpa nahor. Keď vyhorí jeho tuhá časť, začne klesať nadol a nemal by spôsobiť žiadne ďalšie škody, avšak aj tak sa vzhľadom na smer a silu vetra nedá predpokladať jeho smerovanie.

LAMPIÓNY SÚ NEBEZPEČNÉ AJ V OKOLÍ LETÍSK

Dopravný úrad na svoje webovej stránke upozorňuje, že vypúšťanie lampiónov šťastia v blízkosti riadených letísk by však mohlo vážne ohroziť bezpečnosť leteckej dopravy. Dopravný úrad preto dôrazne neodporúča ich vypúšťanie v okruhu 20 km od riadeného letiska (Letisko M. R. Štefánika Bratislava, Piešťany, Žilina, Sliač, Poprad-Tatry, Košice).
Viac tu ⬇️
http://nsat.sk/…/legislativa-civilne…/lampiony-stastia/

Foto: ilustračné (TASR)

- Inzercia -
  1. Keď je niekto sprostý, si to ty. Nech ti podpáli dom, budeš hovoriť inak. Dá sa zabávať aj inak, nie čo sa sem dovlečie z cudziny. Neviem, čo si tým dokazujeme, len to, že všetko po ostatných opakujeme.

  2. Tak isto som proti lampiónom, aj keď treb uznať že to vyzerá na oblohe super, ale pre niekoho to môže byť aj lampión nešťastia….

  3. Odpad kto pozbiera? A čo životné prostredie to isté sú ohňostroje. Minister životného prostredia by to mal zakázať už dnes.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články