Keď zločin nepozná hranice, nepozná ich ani polícia

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Prezídium PZ SR |MM| Slovenská polícia sa aj tento rok zapojila do viacerých medzinárodných operácií pod záštitou EUROPOLU. Konkrétne do troch s názvom Danube 5, South East Europe a Mobile 3, realizovaných v septembri a októbri.
Spoločné akčné dni Danube 5 boli zamerané na boj proti nelegálnej migrácií, obchodovaniu s ľuďmi a falošným dokladom na balkánskej trase. Prebiehali súčasne v deviatich členských štátoch Európskej únie a v piatich krajinách mimo únie. Akciu koordinovala agentúra Frontex v spolupráci s Europolom a Interpolom. Táto operácia bola koordinovaná z Viedne, s ktorou sme boli 24 hodín denne v spojení.
Počas 10 dní operácie príslušníci úradu hraničnej a cudzineckej polície na území Slovenska a na hraničných priechodoch zadržali 19 nelegálnych migrantov, jedného prevádzača ukrajinskej štátnej príslušnosti, zaistili ukradnuté vozidlo, po ktorom bolo vyhlásené pátranie v Maďarsku. V 11 prípadoch odopreli vstup cudzím štátnym príslušníkom na územie Slovenskej republiky a zaistili falošné doklady.
Operácia South East Europe bola okrem boja proti nelegálnej migrácií zameraná aj na
nelegálny obchod so zbraňami, ako závažnej a organizovanej trestnej činnosti pochádzajúcej z juhovýchodnej Európy. Akcia prebehla súčasne v 22 členských štátoch a 10 krajinách mimo únie. Zúčastnili sa jej tri európske agentúry, konkrétne Europol, Frontex a Eurojust ale aj Interpol a ďalšie subjekty, ktoré nebudeme bližšie špecifikovať. Výsledkom operácie na území Slovenskej republiky je začaté vyšetrovanie pre trestný čin falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. V súvislosti s operáciou sme zadržali šiestich nelegálnych migrantov. Tretia spoločná akcia Mobile 3 bola zameraná rovnako na boj proti nelegálnej migrácií a na kradnuté motorové vozidlá a ich súčiastky. Operácia trvala dva týždne a realizovala sa v 17 členských štátoch EÚ a piatich krajinách mimo únie. Na území Slovenska bola zameraná najmä na kontroly na vonkajšej schengenskej hranici s Ukrajinou. Výsledkom spoločného postupu s
bolo zadržanie nelegálnych migrantov a zaistenie povolení na pobyt evidovaných v
informačných systémoch, ako stratené alebo odcudzené.
V priebehu všetkých troch operácií sme na základe operatívnych žiadostí, zaslaných
prostredníctvom Europolu, vykonali viac ako 500 lustrácií osôb, zbraní, telefónnych čísel,
evidenčných čísiel vozidiel a dokladov v relevantných národných databázach.

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články