ISSN 1337-8481

piatok, 26. apríla, 2024

Údaje za október naznačujú pozitívne efekty „Prvej pomoci+“

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MPSVR SR |MM| Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vyplatilo k 30. novembru 2020 na udržanie zamestnanosti už bezmála 658 miliónov eur. Rozšírením okruhu žiadateľov a zvýšením vyplácaných súm pomoci cez jednotlivé nástroje „Prvej pomoci+“ štát pružne reaguje na potrebu predchádzať negatívnym hospodárskym dopadom pandémie minimálne do konca marca 2021. Pozitívne efekty „Prvej pomoci+“ sa prejavili najmä zvýšením priemernej výšky pomoci na jedno pracovné miesto oproti predchádzajúcim mesiacom. 

K 30. novembru 2020 bolo uzatvorených prostredníctvom nástrojov „Prvej pomoci“ a „Prvej pomoci+“ viac ako 133-tisíc dohôd so zamestnávateľmi a SZČO, ktorých negatívne zasiahla aktuálna mimoriadna situácia. Konečný termín na podávanie žiadostí o podporu z „Prvej pomoci+“ za október je 31. január 2021, no čiastkové dáta o čerpaní už ukazujú prvé pozitívne dopady rozšírenia a navýšenia „Prvej pomoci“.

Štruktúra a výška pomoci

Kým priemerná výška pomoci na jedného zamestnanca v mesiaci september dosiahla 272,60 eura, čiastkové údaje za október naznačujú pozitívny efekt „Prvej pomoci +“ v podobe prudkého nárastu alokácie na jedného zamestnanca, ktorá dosahuje takmer 460 eur. Nárast priemernej podpory na jedno pracovné miesto je viditeľný vo všetkých kategóriách podnikov.

 

Z dostupných dát za október tiež vyplýva, že pomoc naďalej najintenzívnejšie čerpajú mikropodniky (podiel 56,8 %) a veľké podniky (podiel 17,9 %). Oproti septembrovým číslam sledujeme navýšenie podielu na objeme „Prvej pomoci+“ u mikropodnikov o 18,7 p.b., zatiaľ čo u zvyšných kategórií sme zaznamenali medzimesačný pokles. Odvetvová štruktúra prijímateľov je stabilná a aj v októbri smeruje najväčšia časť pomoci na podporu priemyselnej výroby (32,6 %). Medzimesačne však došlo v odvetví priemyslu k miernemu poklesu v podiele na uhrádzanej sume (o 4,6 p.b.). S väčším odstupom nasleduje veľkoobchod a maloobchod (podiel 16,7 %) a stavebníctvo (podiel 12,8 %). Podniky v ubytovacích a stravovacích službách za október do 30. novembra získali 10,7 % z celkového objemu pomoci. Zvyšné odvetvia si k tomu istému dátumu rozdelili zvyšných 20 %.

Pri  októbrovej pomoci firmy najintenzívnejšie využívajú opatrenie 2 (pomoc SZČO) a 3B (príspevok na mzdy zamestnancov podľa poklesu tržieb). Prostredníctvom oboch opatrení sa prerozdeľuje viac ako 91 % pomoci poskytnutej za tento mesiac. Oproti septembru sa výrazne zvyšuje podiel opatrenia 2, napriek tomu opatrenie 3B stabilne dosahuje podiel nad hranicou 40 %. Využívanie opatrení sa výrazne odlišuje od kategórie podniku. Kým mikropodniky štyri pätiny pomoci čerpajú cez opatrenie 2, malé a stredné podniky takmer v rovnakej výške využívajú opatrenie 3B. U veľkých podnikov sa využíva takmer výhradne opatrenie 3B s podielom 99 %.

Oživenie na trhu práce 

V  októbri miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla úroveň 7,35 %, čo predstavuje medzimesačný pokles o 0,08 p.b. Miera evidovanej nezamestnanosti kontinuálne klesá už tretí mesiac. Oživenie trhu práce sledujeme vo všetkých krajoch Slovenska, aj keď v rôznej miere. Ku zníženiu nezamestnanosti dochádza aj vďaka cielenej finančnej podpore, ktorá kompenzuje negatívne sociálne a ekonomické následky pandémie. „Prvá pomoc+“ predstavuje ďalší odvážny krok zo strany Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny k zvýšeniu podpory pre subjekty, ktoré negatívne zasahuje pandémia.

 

Aktualizácia správy ISP o čerpaní „Prvej pomoci“ je dostupná na webovej stránke Inštitútu sociálnej politiky: https://institutsocialnejpolitiky.gov.sk/wp-content/uploads/2020/12/ISP_2020_Prva_pomoc_update7.pdf

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img