Oddielový stanový tábor

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Čo je snom každého skauta? Byť v lete viac ako týždeň mimo civilizácie v drevenej podsade pod bielou, vánkom nadnášanou celtou, cítiť vôňu lesa a lúky, počuť žblnkot osviežujúceho potoka, v spoločnosti veselých kamarátov. Áno doteraz úplne bežný každoročný rituál mladých chlapcov a dievčat zo skautského hnutia, zvaný skautský tábor. Tento rok sa 18 chlapcov muselo kvôli pandémii uskromniť a boli radi, že sa počas augusta mohol uskutočniť aspoň trojdňový stanový tábor.

Všetko sa začalo 6.8.2020 vo štvrtok ráno na autobusovej stanici v Seredi, všetci mali so sebou pobalené veci, ktoré potrebovali na stanovačku – batoh, spacák, karimatku a proviant. Skauti dorazili do malej dedinky Lošonec, odkiaľ sa už potom išlo peši asi hodinu do nedotknutej prírody Malých Karpát. Po príchode na určené táborisko v chránenom území dostali od skúsených skautov krátke školenie, aké druhy stanov, karimatiek a spacákov existujú, aké majú výhody a nevýhody. Potom sa mohla začať stavba mini tábora. Najmladší chlapci postavili stany v spolupráci so staršími a poobede ich čakala skúška tzv. “Tesák “ zručnosti a samostatnosti, kde museli preukázať znalosť orientácie v prírode, poznať živočíchy a rastliny, založiť bezpečne oheň a uvariť na ňom jedlo, vedieť ošetriť zranenia.

Starší skauti postavili počas dňa jedáleň, stožiar, smetné koše, umyvárku a vykopali latrínu. Večer zakončili opekačkou a spevom pri praskajúcom ohníku.

Na druhý deň v piatok, mladších chlapcov tzv. vlčiakov, čakala skúška samoty a hladu. Museli zotrvať počas 8 hodín cez deň na jednom mieste v lese a zároveň nesmeli nič jesť. Starší skauti zatiaľ kuchtili kura v Setonovom hrnci, čo je príprava jedla v zemi. Hrncom je samotná jama. Ide o pomalý spôsob varenia, kura sa dusí 1,5 až 2 hodiny. Čas si chlapci krátili stavbou nádrží a priehradiek na potoku.

Po úspešnom zvládnutí skúšok samoty a hladu, budúcich skautov čakala ešte nočná skúška odvahy v tmavom lese.  Na konci skúšky nasledoval obrad prechodu vlčiakov ku skautom, na tajnom mieste, ukončený slávnostným odovzdaním skautskej šatky a slávnostnou večerou. Krátky spánok v sobotu ráno prerušil ranný budíček, nasledovali raňajky, hygiena a popri upratovaní a balení táboriska už vyšiel čas len na krátku bojovú hru na lúke. Obed na slnečnej lúke a posledné nostalgické pohľady za zázračnou prírodou ukončili tento krátky pobyt v oblasti bez mobilného signálu. Skauti vykročili domov s peknými zážitkami a s nádejou, že takto o rok to už bude bežný skautský 10-dňový tábor s 80 členmi na palube.

brat Ďateľ

Ján Javor

 

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články