Výstavbu a dopravu v Demänovskej doline treba obmedziť

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MŽP SR |MM|  Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Michal Kiča dnes navštívil Demänovskú dolinu, aby sa na mieste informoval o stavebných plánoch samosprávy a developerov a zorganizoval on-line diskusiu za účasti ministra Jána Budaja.

Ministerstvo tým reaguje na protesty a petície verejnosti kvôli zintenzívneniu stavebných aktivít, ktoré ohrozujú desiatky hektárov územia v Demänovskej doline. Dnešné pracovné stretnutie bolo prvou príležitosťou, kedy si dotknuté strany mohli vyjasniť svoje postoje a to aj za prítomnosti občianskych aktivistov.

Občianske združenie Pre Dolinu, ktoré spustilo petíciu na záchranu doliny, sa obáva, že plánovaná zmena územného plánu obce Demänovská dolina by mohla znamenať nadmerné zahustenie výstavby a tým reálne ohroziť výnimočné prírodné bohatstvo. „Žiadame vyhlásenie dočasnej stavebnej uzávery, obmedzenie dopravy a zavedenie ekologickej kyvadlovej dopravy z Liptovského Mikuláša,“ povedal Pavel Herich z OZ Pre Dolinu.

Starostka obce Demänovská Dolina Ľubomíra Klepáčová označuje petíciu za kontraproduktívnu a odmieta stavebnú uzáveru. Ako povedala, tlak zo strany developerov síce pociťuje, ale zámerom nového územného plánu je práve spomalenie výstavby. Regulácii dopravy v obci je, ako povedala, naklonená.

Dušan Karaska, generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) konštatoval, že v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie sa nevenovala dostatočná pozornosť napr. zásobovaniu elektrickou energiou alebo vodnému režimu.  „To, čo sa tam deje, je zlyhanie. Je to naše zlyhanie, je to naša hanba. Pred nami stojí výzva, aby sme odstránili nedostatky a zabránili tomu, aby sa čosi podobné opakovalo,“ povedal.

Demänovská dolina si zaslúži maximálnu ochranu o to viac, že sa Demänovský jaskynný systém medzitým stal najdlhším jaskynným systémov pohoria Karpát. V minulom mesiaci jaskyniari totiž objavili 250 m nových chodieb. „Potešili ma správy o nových objavoch v jaskyniarstve. Budeme chrániť tieto jaskyne a budeme vystupovať proti všetkým a všetkému, čo by ich ohrozovalo. Hrozí, že Demänovská dolina sa stane ďalším lunaparkom na území Slovenska. Lunaparky môžu zabávať chvíľu, ale už by sa nikdy nevrátili hodnoty, ktoré má Demänovská dolina. Ak sa stane lunaparkom, budú tam chodiť ľudia, ktorí milujú lunapark, ale nie Demänovskú dolinu,“ vyhlásil Ján Budaj. Zároveň vyjadril želanie, aby ľudia z Liptova mali dostatok síl a nedovolili, aby ich zvalcovali developeri.

- Inzercia -
  1. Mižu tak teba ešte nezviezol Boris autom aby si sa dozvedel že čo je dovolené Bohovi nie je volovi

  2. Keď ma vôl peniaze kúpi si starostu možná aj boha. Na Slovensku je to tak zatiaľ či nie?

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články