Deň národného volania na tiesňovú linku 112

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR |MM| Dnes si pripomíname národný deň čísla tiesňového volania 112.

Na Slovensku máme osem koordinačných stredísk Integrovaného záchranného systému (IZS), a to vo všetkých krajoch (BA, TT, NR, ZA, TN, BB, PO, KE).  Pri volaní na tiesňovú linku 112 je volajúci automaticky presmerovaný na krajské koordinačné stredisko IZS podľa územnej príslušnosti. Na každom z koordinačných stredísk slúžia štyria operátori 112, ktorí sa striedajú v 12-hodinových zmenách.

Pomoc cez 112 si môžeme privolať nielen prostredníctvom hlasového volania, ale aj zaslaním SMS správy, ba dokonca aj pomocou eCallu, ktorý je zabudovaný v palubnej jednotke vo vozidle. Za prvých 10 mesiacov tohto roku naši operátori zaznamenali viac ako 840 tisíc volaní na tiesňovú linku, prijali viac ako 12 tisíc SMS správ a takmer 2 tisíc volaní prostredníctvom e-Callu. Na základe štatistických výstupov prichádza najviac volaní na 112-tku v piatok a v sobotu, a to najčastejšie z Košického kraja, najmenej z Trenčianskeho.

Európske číslo tiesňového volania 112 je jediné tiesňové číslo, z ktorého je možné vyžiadať si pomoc aj z telefónov bez SIM karty alebo z oblastí, kde volajúci nemá signál svojej domovskej mobilnej siete. Za zneužitie linky tiesňového volania 112 môže byť uložená pokuta až do výšky 1 659 eur. Ak niekto na linku 112 oznámi poplašnú správu, ktorá nie je pravdivá a spôsobí tak nebezpečenstvo vážneho znepokojenia, dopúšťa sa trestného činu šírenia poplašnej správy.

 

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články