Ako pandémia ovplyvnila užívanie drog?

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

ÚVZ SR |MM|  Od začiatku roku 2020 bojujú európske krajiny s pandémiou ochorenia COVID-19 spôsobenou koronavírusom SARS-CoV-2. Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) iniciovalo štúdiu, ktorej cieľom bolo preskúmať súčasnú situáciu.

Závery štúdie vám prinášame pri príležitosti Európskeho týždňa boja proti drogám, ktorý pripadá každoročne na 3. novembrový týždeň:

  • Dáta naznačujú, že došlo k určitému zníženiu spotreby nelegálnych drog. Dôvodom je pravdepodobne kombinácia faktorov ako sú zhoršený prístup a príležitosti pre užívanie drog, zatvorenie zábavných podnikov a opatrenia prijaté v súvislosti s lockdownom v krajinách. Dôležitú úlohu zohrávajú aj finančné faktory vrátane straty príjmu a finančnej neistoty.
  • Zdá sa, že najviac bolo ovplyvnené užívanie kokaínu a MDMA. Pokiaľ ide o kanabis, tak údaje naznačujú, že niektorí príležitostní používatelia prestali alebo obmedzili používanie počas obdobia lockdown, zatiaľ čo tí, ktorí častejšie alebo intenzívnejšie používali kanabis zvýšili svoju spotrebu. Dôvodmi zvýšeného používania kanabisu bola najmä úľava od nudy a úzkosti.
  • Zmeny súvisiace s užívaním alkoholu sa týkali najmä častejšieho pitia alkoholu, pitia väčšieho množstvo alkoholu a pitia osamote. V niektorých prípadoch bolo zvýšené užívanie alkoholu spojené so zvýšeným používaním liekov na predpis. Motivácie pre zvýšené užívanie týchto dvoch látok zahŕňali zvládanie úzkosti, depresie a abstinenčných príznakov spojených so zníženou dostupnosťou iných drog.
  • Ľudia obmedzili užívanie drog počas lockdownu z dôvodov ako sú obmedzené príležitosti, či znížená dostupnosť drog. Po odstránení obmedzení sa môže obnoviť prístup k drogám obvyklými spôsobmi.
  • Obzvlášť znepokojujúce je však zvýšenie konzumácie alkoholu, ale tiež zneužívanie liekov na predpis.

Celú správu Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť si môžete prečítať tu: https://bit.ly/EMCDDA-drogy-pocas-pandemie

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články