Poslanci schválili ČESTNÉ OBČIANSTVO MESTA SEREĎ Pavlovi Mešťanovi

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Mesto Sereď  každoročne vyjadruje svoje uznanie osobnostiam, ktorých mimoriadny prínos prispel k rozvoju mesta a k šíreniu jeho dobrého mena doma i v zahraničí prostredníctvom ocenení: CENA MESTA SEREĎ a ČESTNÝ OBČAN MESTA SEREĎ.

Podať návrh na ocenenie jednotlivých občanov alebo kolektívov môže podať ktokoľvek  počas celého roka. Na Mestský úrad v Seredi bol do 30.septembra 2020 doručený iba jeden návrh na ocenenie pre jednotlivca a to od  predkladateľa Ing. Milana Petráša, PhD. Cenou ČESTNÝ OBČAN MESTA SEREĎ navrhol  oceniť Prof. PhDr. Pavla Mešťana, DrSc., iniciátora a zakladateľa múzea holokaustu v SEREDI.

Svoj návrh zdôvodnil tým, že profesor Pavol Mešťan je zakladateľom a dlhoročný riaditeľom Múzea židovskej kultúry Slovenského národného múzea. Je autorom a realizátorom myšlienky pietneho využitia bývalého areálu pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Dostal mesto Sereď do svetového povedomia lokalít, v ktorých si pripomíname tragické obdobie holokaustu. Zaslúžil sa o akvizíciu podstatnej časti múzejných predmetov, ktoré sú v expozícii vystavené. V týchto dňoch vychádza rozsiahly knižný sprievodca po expozícii. Kto poznal stav barakov pred náročnou stavebnou rekonštrukciou sa musí hlboko ukloniť pred jej výsledkom -od zabezpečenia finančných prostriedkov až po realizáciu. Pod vedením prof. PhDr. Pavla Mešťana, DrSc. bolo zrenovovaných šesť pôvodných barakov. V štyroch je umiestnená stála expozícia Múzea holokaustu a ďalšie sú určené na sprievodné aktivity pre návštevníkov a zázemie pre pracovníkov múzea. Vybudovanie objektov i realizácia myšlienky múzea holokaustu sú ojedinelým, obdivuhodným počinom.  Vytvorená expozícia je decentná, pričom zanecháva hlboký dojem.

Zástupca primátora Ľubomír Veselický v príhovore poznamenal, že práve profesor Mešťan bol ten, ktorý sa neúnavne pripomínal a išiel za svojim cieľom. Vďaka tomuto človeku dnes múzeum holokaustu stojí a domáci i zahraniční návštevníci majú možnosť spoznať Sereď. V prvom roku po otvorení ( 2016 ) múzeum navštívilo 30.000 ľudí. K slovám Ľ.Veselického sa pripojill aj primátor Martin Tomčányi: “ Myslím, že úloha a snaha profesora Mešťana je nespochybniteľná.“

Predkladateľ návrhu ďalej poukazuje, že profesor Mešťan popri náročnej funkcii riaditeľa múzea dosiahol neuveriteľný počet publikačných výstupov, posudkov a lektorovania. Svedčí o tom rozsiahla personálna bibliografia, ktorá bola vydaná knižne (Pavol Mešťan. Personálna bibliografia. Bratislava: SNM-MŽK, 2016. 350 s. ISBN 978-80-8060-381-6.) Je členom Vedeckej rady Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Vedeckej rady Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, členom medzinárodných komisií pre boj proti antisemitizmu Academic Response to Antisemitism and Racism in Europe v Londýne a Univerzity v Tel Avive, riešiteľom početných domácich i zahraničných vysokoškolských projektov .. Mesto Sereď môže byt‘ hrdé na univerzitného profesora PhDr. Pavla Mešťana, DrSc., že jeho zásluhou sa dostalo na svetovú mapu miest, ktoré si pripomínajú holokaust. Občania Serede túto kataklizmu nespôsobili, no udelením čestného občianstva vyslovia odkaz o svojom zmýšľaní a konaní.

.
Mestské zastupiteľstvo hlasovaním schválilo návrh a udeľuje Prof. PhDr. Pavlovi Mešťanovi, DrSc. ocenenie ČESTNÝ OBČAN MESTA SEREĎ.
.
- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články