Modrý mesiac

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ide o jav, ktorý označuje druhý spln Mesiaca v mesiaci, dochádza k nemu asi raz za 2,7 roka.

Ak sa niečo deje iba málokedy, hovoríme, že sa to stáva „raz za uhorský rok.” V angličtine vyjadrujú rovnakú myšlienku slovami „once in a Blue Moon”, doslova „raz za modrý mesiac”. Táto pomerne zriedkavá udalosť, „Modrý mesiac”, nastane 31. októbra, teda práve dnes, presne na Halloween.

Prvýkrát po 30 rokoch možno tento jav sledovať vo všetkých časových pásmach planéty. Na Halloween naposledy Modrý mesiac pripadol ešte v roku 1944 počas druhej svetovej vojny. Ide o jav, ktorý označuje druhý spln Mesiaca v mesiaci, dochádza k nemu asi raz za 2,7 roka.

Väčšina modrých mesiacov má slabo sivú a bielu farbu, tak ako Mesiac, ktorý vidíte každú inú noc. To, že je spln druhým v mesiaci, neznamená, že by pre to Mesiac zmenil farbu. Aby bol Mesiac modrý, vyžaduje to lesné požiare, alebo sopečnú erupciu pri ktorých sa do atmosféry dostane veľké množstvo čiastočiek popola.

Jav sme zaznamenali viackrát, napríklad pri silnom výbuchu indonézskej sopky Krakatoa v roku 1883. Niektoré častice v oblakoch mali veľkosť 1 mikrón, podobne, ako je vlnová dĺžka červeného svetla – to rozptýlili a modré prepustili.      Foto: -hub- Text:  -int-

- Inzercia -
- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články