Novela zákona o odpadoch úspešne prešla

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalší konkrétny krok v prospech nás všetkých, v prospech ochrany prírody a jej zachovanie pre našich potomkov z dielne Ministerstva životného prostredia vedeného Jánom Budajom z tohto týždňa:

Jan Budaj

Veľký úspech novely zákona o odpadoch, ktorý som v uplynulom týždni predkladal v NRSR. Poslanci nedali na strašenie obchodných skupín, hoci. proti zákonu sa zmobilizovali rôzne záujmové zväzy.
O čom hlasovalo tých 130 poslancov ?
1. Obce budú mať konečne garanciu, že ak ľudia separujú, neskončia separované druhotné suroviny na jednej halde, čiže na zmesovej skládke.
2. Organizácie zodpovedné za separáciu a odvoz separovaných surovín im už nebudú mocť vyhrážať jednostranným zrušením zmluvy.
3. Novelizácia umožňuje zrátať náklady súvisiace so separáciou a uložením odpadov a žiadať od výrobcov (tzn. pôvodcov budúcich odpadov) také poplatky, aby pokryli náklady.
Konečne bude šanca, aby sa viac separovalo a menej ukladalo na skládky.
4. Novelizácia vracia termín 1.1.2022 ako štart zálohovania PET fliaš a hliníkových obalov. Na jar sme termín odložili z obavy, že nezvládneme pandémiu, dnes vieme, že odkladanie nemá zmysel – sme a budeme odkázaní s ňou žiť.

Ďakujem poslancom koalície aj opozície za podporu.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Všetko so všetkým súvisí. Je to síce pekné rozhodnutie, ale ako sa to má praktický uskutočňovať si neviem predstaviť, keď teraz, keď nie je to až také zložité, neseparujú odpad, ale hádžu to všetko hoci do ktoréhokoľvek kontajnera. Či sa budú prázdne PET fľaše, obaly od konzervy… donášať do obchodu, kde budú musieť pristavovať ďalšie skladové priestory? Či budú ochotní ľudia umývať plechovky…, alebo keď neumyté, potom ten smrad? Ale určite viem, že naši spoluobčania to robiť nebudú. Majú dosť peňazí na to, aby to robiť nemuseli. To je len moja úvaha, lebo naozaj si to neviem predstaviť v praxi.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články