Premiér Igor Matovič navštívil Múzeum holokaustu v Seredi

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Dňa 8. septembra navštívil Sereď predseda vlády Igor Matovič, ktorý v rámci návštevy prijal pozvanie aj do múzea holokaustu. V sprievode Pavla Mešťana riaditeľa Múzea židovskej kultúry v Bratislave a Martina Korčoka riaditeľa múzea holokaustu v Seredi si prezrel jednotlivé baraky a vystavené exponáty. Spolu s premiérom múzeum navštívil aj minister financií vlády SR Eduard Heger a predseda TTSK Jozef Viskupič.

“Považujem za veľmi dôležité prísť na toto miesto v dobe, kedy si mnoho ľudí na Slovensku myslí, že holokaust bol iba výmysel. Aby sa niečo podobné už nezopakovalo, treba si históriu pripomínať, treba sa ospravedlniť preživším zato, že sme si pred 80-timi rokmi zakrývali oči a mysleli sme si, že keď nám je lepšie ako druhým štátom v okolí, tak nebudeme pozerať na cenu, ktorú sme zato zaplatili, ” povedal Matovič.

Jeho slová doplnil predseda TTSK Jozef Viskupič: “Dnes odznelo veľa silných slov ale najsilnejšie boli, že sa treba ospravedlniť, treba sa poučiť a pripraviť budúcu generáciu na to, aby podobné chyby z minulosti neboli zopakované.”

Múzeum vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora. Tábor v Seredi predstavuje jediný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenska. Múzeum zároveň slúži aj ako pamätník všetkých zavraždených Židov zo Slovenska, pričom ním prešlo v rokoch 1941 až 1945 približne 16 000 Židov, z ktorých väčšinu zavraždili počas holokaustu.

 

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články