Iniciatíva Ministerstva životného prostredia ku Svetovému dňu čistého ovzdušia

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MŽP SR |MM|  Podľa Európskej environmentálnej agentúry kvôli znečisteniu ovzdušia každý rok predčasne umiera viac ako 400-tisíc ľudí v Európe. Na Slovensku je to približne 5-tisíc predčasných úmrtí ročne. Dlhodobé vystavenie vplyvu znečisťujúcich látok v ovzduší vedie k srdcovým ochoreniam, rakovine pľúc či ochoreniam dýchacej sústavy, akým je napríklad chronická obštrukčná choroba pľúc. Znečistenie ovzdušia negatívne vplýva na nervovú sústavu, obličky, pečeň a ďalšie orgány. Znečisťujúce látky v ovzduší dráždia nosovú či ústnu dutinu, oči i pokožku. Časté sú aj bolesti hlavy, závraty a nevoľnosť.

Ministerstvo životného prostredia bude užšie spolupracovať so samosprávami a mimovládnymi organizáciami, aby našlo vhodný spôsob, ako pomôcť tým, ktorých zdravotný stav sa zhoršil kvôli znečistenému ovzdušiu. Osloví aj ďalšie zainteresované inštitúcie a odbornú verejnosť.

Ján Budaj, minister životného prostredia, už niekoľko ráz podčiarkol, že prvoradým cieľom úsilia práce rezortu je ochrana ľudského života a kvality prostredia, v ktorom žijeme.

Neuspokojivá situácia s kvalitou ovzdušia na Slovensku pramení aj v nedostatočnej informovanosti verejnosti. Preto minister Budaj bude zo všetkých síl podporovať rapídne zlepšenie informovanosti o kvalite ovzdušia na Slovensku a v konečnom dôsledku zníženie počtu úmrtí z dôvodu jeho znečistenia: „Chceme lepšiu osvetu a informovanosť. Je dôležité, aby si každý uvedomil, či pôjde do práce na aute s naftovým motorom alebo využije elektromobil, bicykel, prípadne iný ekologický spôsob dopravy, či bude doma používať na vykurovanie domácnosti uhlie, nekvalitné drevo alebo uprednostní ekologickejšiu alternatívu,“  prízvukoval minister Budaj a dodal: „Ide totiž nielen iba o čisté ovzdušie, ale najmä o naše zdravie a životy.“

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Pre majka 8. septembra 2020, 13:15 – ulohou ministra je pracovat na nastaveni pravidiel.

    Aplikacia pravidiel do praxe je na inych a podstatne nizsich strukturach riadenia spolocnosti. Az po samospravy. Tie su (mali by byt) obcanom najblizsie. Ak zlyhava (nema zaujem) samosprava, aj tie najlepsie pravidla su pre obcanov na dve veci.
    To je o delbe moci a riadeni spolocnosti.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články