ISSN 1337-8481

piatok, 26. apríla, 2024

Pozornosť bude Finančná správa venovať aj salónom krásy v rámci akcie „Beauty“

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

FS SR |MM| Finančná správa vyhodnotila augustovú akciu „Turista“, ktorá bola zameraná na dodržiavanie zákona o elektronickej registračnej pokladnici, a teda vydávanie pokladničných dokladov na turisticky zaujímavých miestach. Vzhľadom na vysoké percento zistených porušení bude finančná správa v takýchto kontrolných akciách pokračovať. Počas septembra sa sústredí najmä na prevádzky poskytujúce skrášľovacie procedúry, manikúru, pedikúru, kozmetiku, vlasovú starostlivosť a pod., a to v rámci akcie „Beauty“. To však neznamená, že v pozornosti bude mať len salóny krásy. Naopak, kontrolovať bude naďalej aj všetky ostatné prevádzky.

Finančná správa vykonala v auguste tohto roka 930 kontrol eKás u podnikateľov v rámci akcie „Turista“. Zameraná bola najmä na kontroly kúpalísk, stánkov, bufetov, turistických centier či okolí prírodných vodných plôch a turistických atrakcií.

„Ukázalo sa, že 52% podnikateľov bolo poctivých a pokladničné doklady vydávali svojim zákazníkom. Naopak, 48% z nich systém eKasa obchádzalo. „Ukázalo sa, že 52% kontrolovaných podnikateľov, ktorí používajú registračné pokladnice, je poctivých podnikateľov,. Z tohto nálezu vidíme, že 48% podnikateľov je nepoctivých a zadržiava daň z pridanej hodnoty, ktorú by za normálnych okolností museli odviesť. Poctiví sa tak dostávajú do veľkej konkurenčnej nevýhody voči tým nepoctivým,“ zhodnotil minister financií Eduard Heger. „Finančná správa však jasne ukázala, že takýto stav tolerovať nechce,“ doplnil minister Heger.

Veľmi negatívnym zistením je aj to, že niektorí kontrolovaní nepoctiví podnikatelia, ktorí systém obchádzali, žiadali aj o pomoc štátu v čase koronakrízy. „V zlom rozpoložení sme prijali informáciu, že z tých 447 podnikateľov, teda z tých 48 %, ktorí si neplnili svoje povinnosti voči štátu, bolo 177 subjektov takých, ktorí zároveň počas obdobia koronakrízy požiadali štát o finančnú pomoc. Na jednej strane peniaze štátu neodvádzali, na druhej strane však neváhali požiadať o to, aby im štát peniaze dal,“ vysvetlila prezidentka finančnej správy Daniela Klučková. Nešlo pritom o malé sumy. Celkovo v rámci pomoci títo podnikatelia dostali viac ako 444 000 eur.

Prezidentka finančnej správy Daniela Klučková zároveň zhodnotila, že celá akcia bola pre štát užitočná: „Účel sme splnili, lebo tržby sa do evidencie dostali. Vzrástli nám príjmy počas obdobia kontroly. Keď sme porovnávali týždeň predtým, ako sa urobila kontrola, s týždňom, kedy bola kontrola, tak vzrástli tržby o 19%. U tých subjektov, kde sme zistili porušenia, po kontrole vzrástol počet vydávania dokladov o 50%. Môžeme zhodnotiť, že celkovo bola akcia pre nás a pre štát užitočná.“

Pre pomerne vysoké percento zistených porušení bude finančná správa v takýchto akciách pokračovať. Najbližšie sa sústredí na služby skrášľovacích salónov. V rámci akcie „Beauty“ sa kontrolóri zamerajú na kozmetické, kadernícke salóny, manikérky, pedikérky a pod. To však neznamená, že iným prevádzkam nebude venovať pozornosť. Naopak, kontrolovať bude aj naďalej aj iné sektory, vrátane podnikateľov, ktorých kontrolovala aj v rámci akcie „Turista“.

Cieľom finančnej správy však nie je udeľovať pokuty. Preto počas kontrol budú príslušníci finančnej správy pôsobiť aj preventívne, napríklad len svojou vizuálnou účasťou pri dotknutých prevádzkach.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Zaviedlo sa to zbytocne. Podnikatelov to stalo len kopu casu nervov a penazi. Štat im este aj zavrel prevadzky. Spôsobil im straty a nasledne ich este dusi kontrolou a pokutou. V tomto birokratickom a policajnom state uz podnikat je strata. Je lepsie nepodnikat a ist na urad prace aby mal štat naklady. Donekonecna zakazovat, zdierat, buzerovat sa od štatu neda.

  2. Veľmi dobre, že to dávajú dopredu vedieť, aspoň sa môžu na to pripraviť, aby kontrola nič nenašla. Veď vieme, ako to chodí, ako a za čo platíme. Nebolo by na škodu, keby išli kontrolovať aj lekárov, či sú niektoré poplatky opodstatné?

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img