Koncert Bruno Walter Chamber Orchestra a vernisáž výstavy Protižidovská propaganda na stránkach dobovej tlače Slovenského štátu

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

SNM-MŽK-Múzeum holokaustu v Seredi |  Pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia a Európskeho dňa židovskej kultúry uvedie Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry – Múzeum holokaustu v Seredi koncert komorného orchestra Bruna Waltera pod vedením dirigenta Jacka Martina Händlera a vernisáž výstavy Protižidovská propaganda na stránkach dobovej tlače Slovenského štátu. Koncert a vernisáž výstavy sa uskutočnia v Múzeu holokaustu v Seredi dňa 6. septembra 2020 o 16.00 hod.

Podľa slov Martina Korčoka, vedúceho múzea holokaustu: „Koncertom chceme poukázať na cenný prínos židovskej minority do európskej kultúry aj napriek okolnostiam druhej svetovej vojny. Práve holokaust mal navždy vymazať židovskú kultúru a pripraviť o život jej nositeľov. Našťastie sa zástupcom zvrátených ideológií nacizmu a fašizmu nepodarilo tento plán dotiahnuť do úplného konca.“

Po koncerte sa uskutoční otvorenie výstavy: Protižidovská propaganda na stránkach dobovej tlače slovenského štátu (1938-1945). Tá reflektuje protižidovskú propagandu, konkrétne v denníkoch Slovák a Gardista. Autor výstavy Matej Beránek (SNM-MŽK-Múzeum holokaustu v Seredi) o nej povedal: „Snažil som sa v nej poukázať na protižidovskú propagandu, ktorá predstavovala jeden z kľúčových nástrojov celkovej protižidovskej politiky slovenského štátu. Zameral som sa predovšetkým na jej šírenie prostredníctvom dobovej tlače, ktorou sa snažili ovplyvňovať verejnú mienku. Prakticky už od obdobia autonómie slovenského územia medzi rokmi 1938 – 1939, zaujímali noviny Slovák a Gardista jasný postoj k tzv. „židovskej otázke“. Tento postoj si zachovali až do konca vojny, resp. do posledných vydaných čísel. Dokonca ani vtedy neprestávali šíriť otvorenú nenávisť voči židovskej komunite na Slovensku, ktorá bola v tom čase takmer úplne zlikvidovaná.“

Výstava bude sprístupnená verejnosti do 24. novembra 2020.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články