Doklady povolení na pobyt cudzincov majú novú vizáž

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR |MM| Pracoviská cudzineckej polície PZ vydávajú elektronické doklady na pobyt a povolenia na malý pohraničný styk v novom dizajne s vylepšenými bezpečnostnými prvkami.

Formát dokladov pre cudzincov upravuje Nariadenie EP a Rady EÚ 2017/1954 z 25. októbra 2017 stanovujúce jednotný formát povolení na pobyt pre štátnych príslušníkov tretích krajín. Smernicou EÚ apeluje na zvýšenie úrovne bezpečnosti dokladov a predchádzanie falšovaniu.

Nový doklad má rovnaké základné farby ako jeho predchodca, pribudol však dizajn s fragmentom mapy Schengenského priestoru a hviezd v polkruhu, ktoré sú symbolom Európskeho spoločenstva.

Znak Slovenskej republiky je na doklade presunutý na druhú stranu, odkaz na vydávajúcu krajinu zostal v ľavom hornom rohu a v strojovo čítanej zóne dokladu. Na prednej strane v pravom dolnom rohu pribudol tzv. Card Acces Number /CAN/, čo je číselný údaj, ktorý využívajú na komunikáciu informačné systémy. Na zadnej dátovej strane sa nachádza ďalší ochranný prvok /tzv. Multilateral Instrument – MLI/ čo je zmenšená fotografia držiteľa z prvej strany s dátumom narodenia. Je tam  umiestnená aj  adresa držiteľa a identifikačným číslom, ktoré bolo na predchádzajúcom doklade umiestnené na prednej strane.

Podľa uvedenej európskej smernice mali členské štáty EÚ začať vydávať nové doklady od 10. júla 2020. Slovensko, rovnako ako iné krajiny, využilo možnosť prechodného obdobia,  počas  ktorého  dočerpalo existujúce zásoby čistopisov dokladov na pobyt.

Jednotková cena za predchádzajúci aj nový typ čistopisu dokladu je  3,88 eura bez DPH. Doklady sa vyrábajú v Národnom personalizačnom centre MV SR.

Povolenia na pobyt vo forme elektronickej karty s čipom / eDoPP karty/, vydáva Slovenská republika od apríla 2014

Rovnako ako elektronické občianske preukazy /eID karty/ slúžia ako autentifikačný prostriedok v elektronickej komunikácii. Do elektronického čipu  eDoPP karty možno zapísať všetky údaje v rozsahu a za podmienok určených predpismi upravujúcimi pobyt cudzincov na území SR a tiež  elektronický podpis.  Doba platnosti dokladu závisí od účelu pobytu, ktorý cudzinec u nás získa.

Cudzinecká polícia ročne vydáva cca 68-tisíc kusov dokladov o pobyte na rôzne účely, ako je podnikanie, zamestnanie, štúdium, lektorstvo, osobitné činnosti /šport, umenie, novinárska práca, stáž, zdravotná starostlivosť, dobrovoľníctvo, s oprávnením pracovať/, taktiež za účelom zlúčenia rodiny, rovnako zahraničným Slovákom a tiež cudzincom s udeleným azylom alebo s udelenou doplnkovou ochranou.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články