Konšpirátorom a dezinformátorom, ktorí zneužívajú situáciu v #Bielorusku nejde o Bielorusov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Konšpirátorom a dezinformátorom, ktorí zneužívajú situáciu v #Bielorusku nejde o Bielorusov. Ide im len o to, aby Vás zavádzali a využívali na ich vlastnú politickú agendu. Počúvajte pozorne, čo hovoria a kto to hovorí. Idem im o nás – tu, na Slovensku. Ide o podsúvanie stále tých istých motívov a konšpirácií: ľudia sú figúrky, Západ je skazený, chcú vás oklamať, sloboda a demokracia neexistujú. Je to snaha povzbudzovať nedôveru. A presviedčať ľudí o tom, že strategické euroatlantické ukotvenie krajiny ide proti záujmom Slovenskej republiky.

Masové protesty bieloruskej verejnosti proti sfalšovaným voľbám “nakopli” u nás aj nové dezinformačné kampane na sociálnych sieťach. Ide o modelovú situáciu, kedy nastupujú profesionálni dezinformátori. Z ich hľadiska optimálna téma. Dobrá príležitosť povedať si, ako to funguje.

Štandardné médiá posunuli udalosti v Bielorusku do pozornosti verejnosti, takže prvú nevyhnutná časť kampane si nemusia odrobiť sami. Profesionálni dezinformátori majú radi, keď im témy spopularizujú seriózne médiá, oni najradšej fungujú ako paraziti. Konšpirácie o motívoch protestov a označovanie státisícov Bielorusov a Bielorusiek za fašistov, gaunerov, narkomanov sú výsmechom a ponižovaním ľudí, ktorí vyšli do ulíc na protest proti sfalšovaným voľbám a proti brutalite bezpečnostných zložiek. Znovu ide o osvedčený model. Prostredníctvom spochybňovania ľudí spochybňujete demokratické hodnoty a princípy, za ktoré títo ľudia demonštrujú. No a napokon, pre profesionálnych dezinformátorov je ideálne, ak majú na stole tému, pri ktorej môžu do dezinformačnej kampane zapojiť lži o demokratických západných inštitúciách a spojenectvách, v tomto prípade # a NATO.

Ako to vyzerá v praxi dezinformačnej kampane o Bielorusku?

➡️ PRVÁ LÍNIA DEZINFORMÁCIÍ: MAJDANIZÁCIA ako nálepka, občianske protesty sú VRAJ RIADENÉ zo zahraničia. Obľúbený dezinformačný (a konšpiračný) model. V Bielorusku pritom ide o neriadené protesty, prakticky bez politických lídrov, po celej krajine, okrem námestí už aj v kľúčových odvetviach hospodárstva, v samospráve a štátnych médiách. Protestujú zamestnanci štátnych podnikov, robotníci, stavbári, zdravotníci, starí, mladí, a pridávajú sa aj príslušníci milícií, vojaci a policajti, pracovníci súdov. Počty demonštrantov sa pohybovali v stovkách tisíc, okrem historicky nevídaných masových demonštrácií v #Minsku ľudia denne, pravidelne a po tisícoch demonštrujú po celej krajine.

➡️ DRUHÁ LÍNIA DEZINFORMÁCIÍ: opakovanie VÝMYSLOV ÚRADUJÚCEHO PREZIDENTA LUKAŠENKA O AKTIVIZÁCII NATO na hraniciach Bieloruska. Totálny výmysel a “príkladné” papagájovanie hlúpostí, ktoré si vymyslel režim po niekoľkých dňoch protestov, zaskočený ich masovosťou. Prítomnosť spojeneckých vojakov, vrátane slovenských, v Pobaltí a Poľsku nie je odôvodnená súčasnými udalosťami v Bielorusku, ale kvôli tomu, čo sa udialo na Ukrajine v roku 2014.

➡️ TRETIA LÍNIA DEZINFORMÁCIÍ: vraj ide o PREVRAT ZÁPADU, ktorý si chce vytvoriť z Bieloruska, ako inak, KOLÓNIU. Pravda je pritom taká, že demonštrácie v Bielorusku nepožadujú pripojenie k euroatlantickým štruktúram ani k NATO. Na protestoch nevejú európske, ale bieloruské vlajky. Demonštranti žiadajú najmä zopakovanie zmanipulovaných volieb, koniec násilia a súčasného režimu. Bodka. A o ničom inom nehovoríme ani my, predstavitelia EÚ.

➡️ ŠTVRTÁ LÍNIA DEZINFORMÁCIÍ: protestujúci sú vraj PLATENÍ ZO ZAHRANIČIA. Toto na Slovensku šíria aj pochybné profily na tejto sociálnej sieti, ktoré sa vyznačujú slabou úrovňou štylistiky a gramatiky a používajú vymyslené rozhovory s nereálnymi ľuďmi, bez uvedenia zdroja, alebo iných dôkazov. Reálne: viete si predstaviť v prísne centralizovanom a kontrolovanom Bielorusku, aby niekto podplácal státisíce ľudí

➡️ PIATA LÍNIA DEZINFORMÁCIÍ: sú to VRAJ FAŠISTI, lebo symbolom protestov sa stala bieločervená vlajka. Tu sa zneužíva (pochopiteľná) neznalosť ľudí. Pravdou je, ze od roku 1991 do roku 1995 bola bieloruskou národnou vlajkou a aj svoju prvú inauguráciu vykonal prezident #Lukašenko práve pod touto vlajkou.

Ďakujem, že ste dočítali až sem. Snažil som sa zhrnúť hlavné línie dezinformačných kampaní (a takzvaných naratívov) o udalostiach v Bielorusku. Zrejme sa s nimi stretávate na sociálnych sieťach takmer každý. Pracujú ako “cez kopirák”. Zo dňa na deň vedia spracovať nové “motívy” tamojšej štátnej propagandy. A samozrejme o Bielorusko ide v týchto dezinformačných kampaniach až v poslednom rade.

#DiplomaciapreSlovensko

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Korcok je výsmech SVK diplomacie.
    Celé roky tu obhajoval Rusko a šúchal nožičkami a dnes tu nahodil zas iný smer.
    Verím že keby bol Kotleba premiérom tak Korcok je tam kde dnes a na tlačovke by s úsmevom mával s ruskou vlajockou.

  2. len nech idu cestou ukrainy,budu sa mat americky,korcok je americky terier,rovnaky chov ako lajcibaci.

  3. Čo tak uvalit embargo na USA, strieľajú tam občanov ako zajacov. Únia je ticho pan Korčok je ticho.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články