21. august 1968 – 52 rokov od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa – VIDEO

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Stretli sme sa pred Univerzitou Komenského v Bratislave, aby sme si pripomenuli udalosti z augusta roku 1968.

Na jar roku 1968 veľká časť našej spoločnosti uverila tomu, že aj vo vtedajšom zriadení bude možné, aby sme pokojnou a nenásilnou cestou dospeli k stavu, že štát a jeho orgány budú rešpektovať základné práva a slobody svojich občanov. Udalosti z augusta 1968, i to, čo nasledovalo po ňom, priniesli smutný dôkaz, že táto predstava bola iba dobovou ilúziou. Každú zmenu k lepšiemu, ku ktorej došlo v Česku a na Slovensku, vládnuce garnitúry štátov sovietskeho bloku vnímali ako svoje priame ohrozenie. Obávali sa, že naša demokratizácia spustí domino efekt, v dôsledku ktorého by mohli aj oni prísť o mocenský monopol. Zabránili tomu tankami.

Všetci vieme, aké tragické boli následky tejto veľmocenskej zvôle, len tu, pri Univerzite Komenského, boli zastrelení Danka Košanová, Ján Holík a Stanislav Sivák, a na námestí SNP Peter Legner. Obete boli aj v Poprade, Košiciach, Zvolene či Detve.

Pamätajme teda na august 1968 a pripomínajme si ho. Vzdávame tým úctu nielen jeho obetiam, ale aktualizujeme v sebe pripomenutie všetkých jeho posolstiev: a to, že ľud je suverén a pôvodca moci a že demokracia a sloboda nie sú samozrejmosť.

zdroj: prezident.sk

 

Tejto spomienkovej udalosti sa zúčastnila aj naša redakcia, z ktorej vám prinášame foto a video reportáž:

- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -