Držitelia zbrojných preukazov budú na polícii dostávať príručku o bezpečnej manipulácii so zbraňou

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR |MM| Prvých dvetisíc kusov bezplatne odovzdalo Prezídiu PZ občianske združenie vlastníkov strelných zbraní Legis Telum. Podľa predsedu jeho predstavenstva Ing. Ľudovíta Miklánka, publikáciu pripravili so zámerom prevencie predchádzania nedbalostným priestupkom a trestným činom na úseku strelných zbraní a streliva. Môže byť však tiež pomôckou pre žiadateľov o vydanie zbrojného preukazu počas prípravy na skúšku odbornej spôsobilosti vlastniť a držať zbraň.

Kritériami pre získanie zbrojného preukazu u nás je plná spôsobilosť na právne úkony, dosiahnutý predpísaný vek /vo všeobecnosti 21 rokov/, bezúhonnosť, spoľahlivosť, zdravotná a psychická spôsobilosť, pobyt na území SR. Počas procesu získavania zbrojného preukazu treba preukázať potrebu držať, či nosiť zbraň a, samozrejme, úspešne zložiť praktickú skúšku pred skúšobnou komisiou.

Publikácia BEZPEČNÁ MANIPULÁCIA S KRÁTKOU ZBRAŇOU s podtitulom Stručný návod ako áno, ako nie prináša v komentovanej forme 13  základných zásad pozorného a profesionálneho prístupu k zbrani. Týkajú sa manipulácie so zbraňou, jej čistenia, nabíjania, nosenia, či správania na strelnici. To všetko je doplnené názornými detailnými fotografiami s jasným zámerom – prehlbovať vedomosti a profesionalizovať návyky strelcov a vlastníkov zbraní.

 „Od roku 2015 máme ročne priemerne okolo 3400 nových žiadateľov o vydanie zbrojného preukazu, ktorí počas skúšky odbornej spôsobilosti pred komisiou preukazujú okrem iného  tiež vedomosti o bezpečnom používaní zbrane. Verím, že nová publikácia bude skvelou pomôckou pre všetkých nových držiteľov zbrojných preukazov,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec. Preto oceňuje iniciatívy občianskeho Združenia Legis Telum zdôrazňujúce, že uvedomelosť a zodpovednosť sú základným predpokladom občianskych práv a slobôd, medzi ktoré patrí aj vlastníctvo zbrane.

Na Slovensku bolo k 30. júnu 2020 148 703 držiteľov zbrojných preukazov, avšak len 90 121 z nich má oprávnenie aj na nosenie zbrane a streliva.

- Inzercia -

Spokojnosť s publikáciou vyjadril aj pplk. Pavol Lališ, vedúci oddelenia zbraní odboru dokladov a evidencií Prezídia PZ: „Príručku Združenie Legis Telum pred výrobou konzultovalo s naším pracoviskom a takisto s odborom výcviku, jej obsah je veľmi komplexný, napísaný zrozumiteľnou formou a dúfam, že sa stane rukoväťou každého držiteľa zbrojného preukazu.“ Ako dodal, v budúcnosti by radi pripravili čosi podobné aj pre poľovníkov.

Príručku Prezídium PZ už začalo distribuovať na klientske centrá a oddelenia dokladov, kde poskytujú služby na úseku zbraní a streliva.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. je be?
    Ak je drzitelom zbrojneho preukazu a aj zbrane, AKU prirucku chcu rozdavat?
    Tie zasady a povinnosti musi vediet aj bez prirucky. Ak to nevie, nech odovzda doklad.
    Chore!

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články