Boj o pravdu o obetiach okupácie už trvá neuveriteľných 52 rokov!

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Dnes: stojíme pred univerzitou, tam, kde bola zabitá Danka Košanová. Tlačovka bola o tom, aká dôležitá je pri budovaní štátu vytrvalosť. Boj o pravdu o obetiach okupácie už trvá neuveriteľných 52 rokov!

Štafetu tých, čo v NRSR predložia zákon o pamätnom dni obetí okupácie (21. augusta 1968) a pamätnom dni obnovenia nezávislosti (odchod okupačných vojsk ZSSR, 21. jún 1991) prevezme po mne ( predkladal som ho 3 krát) nová poslankyňa NRSR, Anna Remiášová. Predloží ho na najbližšej schôdzi NRSR.

Až doteraz prijatiu zákona o pamätnom dni 21. augusta a 21. júna bránil odpor poslancov strán založených a vedených bývalými komunistami (HZDS, SNS, ZRS, SoP, Smer, Hlas…)

Príbeh boja o pravdu o okupácii bol ostrý najmä v dobe tzv. normalizácie. Po dve desaťročia mlátili v tento deň okupanti a ich č-s pomocníci kritikov okupácie, ktorí rok čo rok obnovovali protestné nápisy, šírili letáky alebo aj otvorene a verejne protestovali. Pre kvety, položené pred univerzitou Komenského, boli zatknutí členovia tzv. bratislavskej päťky. To bol posledný politický proces v bývalej ČSSR, ktorého obete boli oslobodené až v dňoch Nežnej revolúcie.
Z národa poníženého okupáciou vzišiel aj ten najzúfalejší protest – čin študenta Jana Palacha. Po 20 rokoch sa práve na výročie Palachovej smrti začala nová vlna občianskeho vzdoru, zavŕšená Nežnou revolúciou. 21. august 1968 zrodil generáciu novembra 1989, pre ktorú boli hlavnými výzvami slová SLOBODA a PRAVDA.

Po roku 1989 sme získali občianske slobody, demokraciu a dokonca vlastný štát – ale na obete okupácie sa zabúdalo. Zabúdalo sa aj na Dubčeka, na Kryla aj Palacha. Nečudo, k moci sa aj potom dostávali bývalí komunisti – kolaboranti okupantov. Celých 30 rokov u nás nedošlo ku zaznamenaniu dňa 21. augusta medzi pamätné dni. Od smrti nevinných obetí okupácie už uplynulo 52 rokov a do parlamentu opäť smeruje návrh na vyhlásenie pamätných dní. Bude testom : zbavila sa už slovenská politika tieňa normalizačných kolaborantov? Dokážu konečne poslanci NRSR nazvať okupáciu okupáciou , jej obetiam vzdať aspoň symbolickú poctu?

Zdroj: FB

Pamätný deň obetí invázie 1968

Gepostet von Ministerstvo životného prostredia SR am Donnerstag, 20. August 2020

 

- Inzercia -
  1. Pan Budaj kto predal Československo hitlerovy?Kto predal Československo stalinovy? Tá istá banda co nám diktuje aj dnes. Prečo neoslavujeme vznik Československa spolu z Čechmi je to hanba. Matovič leze do riti Maďarom. Veľká vďaka pánovi Gorbacovovi za to ze nás oslobodil. Nie som nacionalista. Dubcek bol čestní a spravodlivý človek. Matovič je pre mňa ozaj len plagiator.

  2. Pán Budaj sa neskoro zobudil mal možnosť potrestať kolaborantou. Ak nebol spolupracovník ŠtB prečo sa nechal odstavit už prvých demokratických voľbách. Slovensko je vazal a vazal musí poslúchať.

  3. No odovzal jej štafetovy kolík,už ma nejaku agendu.Pani poslankyna Remiašova zatial na zasadaniach NR neotvorila ani ústa iba stláča tie spravne gombíky na hlasovacom zariadený

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články