Strážcovia prírody sú verejní činitelia, každý útok na nich polícia dôsledne vyšetrí

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Prezídium PZ SR |MM| Strážcovia prírody či pracovníci inšpekcie životného prostredia pri svojej práci často čelia vyhrážkam či útokom. Ministri Ján Budaj a Roman Mikulec im pri príležitosti  Svetového dňa strážcov (World Ranger Day) v piatok 31. júla 2020 vyjadrili podporu. Povzbudzujú ich, aby sa obracali na políciu. Avizujú tiež posilnenie postavenia inšpekcie a prípravu koncepcie enviropolície.

 „Postaviť sa zoči-voči znečisťovateľovi alebo pytliakovi, alebo človeku, ktorý sa príde obohatiť tam, kde to zákon zakazuje, si vyžaduje doslova hrdinstvo,“ zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj. Poukázal na to, že s rizikovým správaním sa stretávajú aj príslušníci Štátnej ochrany prírody SR a Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP).

„Považujeme strážcov prírody aj pracovníkov inšpekcie MŽP za jedných z hlavných partnerov príslušníkov polície pri odhaľovaní envirokriminality,“ uviedol minister vnútra  Roman Mikulec. Bezpečnostný problém vníma, prijímajú sa preto podľa neho opatrenia na zlepšenie spolupráce inšpekcie a polície. Po prizvaní napríklad sprevádzajú inšpektorov pri práci aj policajti.

Minister Mikulec tlmočil tiež výzvu Policajného zboru pre všetkých strážcov prírody, inšpektorov aj bežných ľudí, ktorí prídu do styku s vyhrážkami či fyzickým násilím, aby takéto konanie nahlásili na linku 158. Zdôraznil, že členovia inšpekcie sú verejnými činiteľmi, pri dokázaní spomínaných trestných činov páchateľom hrozí trest 5 až 20 rokov odňatia slobody. Akýkoľvek útok voči strážcom prírody, bez ohľadu na to či verbálny, alebo fyzický, bude podľa ministra vnútra dôsledne vyšetrený.

„Musíme si uvedomiť, že ochranári a inšpektori majú za úlohou chrániť životné prostredie, ktoré patrí nám všetkým. Je preto neprijateľné, aby sa pri svojej práci stretávali s agresívnymi, či zastrašovacími taktikami. Štát bude takéto konanie tvrdo postihovať,“ dodal Roman Mikulec s tým, že nedopustí, aby sa v našej krajine stalo z ochrany prírody rizikové povolanie.

- Inzercia -

Envirokriminalitu považuje minister vnútra za dôležitú oblasť činnosti Policajného zboru. S ministerstvom životného prostredia spolupracuje aj na zmene legislatívy. Šéf envirorezortu v tejto súvislosti tiež apeluje na občanov, aby dokumentovali a nahlasovali podozrenia z narušenia prírody.

Generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo hovorí, že štatistiky o prípadoch ohrozenia inšpektorov nevedú. Predpokladá, že keď inšpektori uvidia dôveru vo vedení, začnú sa naň obracať aj s týmito problémami. Na Slovensku podľa neho pôsobí asi 170 príslušníkov SIŽP.

Zámerom Svetového dňa strážcov (World Ranger Day) je poukázať na ich úlohu pri ochrane prírody či záchrane miznúcich druhov rastlín a zvierat. Zároveň je spomienkou na ochranárov zabitých alebo zranených pri výkone ich práce. Podľa medzinárodnej neziskovej organizácie Global Witness bol minulý rok rekordne tragický, keďže počet obetí dosiahol viac ako štyri týždenne (212 za rok). Vyše dve tretiny overených prípadov sa stali v Latinskej Amerike. Najmenej zasiahnutým kontinentom je Európa.

Prvý Svetový deň strážcov sa konal v roku 2007 pri príležitosti 15. výročia založenia ich medzinárodnej federácie (International Ranger Federation).

Zdroj: TASR, Ministerstvo životného prostredia SR

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články