Inaugurácia nového organa

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

V nedeľu 21.júna sa konal v kostole Narodenia Panny Márie v Pate organový koncert pri príležitosti inaugurácie nového organa. Inauguráciu viedol a prítomných o organe informoval jeho zhotoviteľ majster Pavol Tvrdý z Považskej Bystrice. Okrem iného povedal:

V kostole sa do 28. februára t.r. používal jednomanuálový sedem registrový píšťalový organ neznámeho pôvodu, ktorý sa využíval ešte v starom kostole. Postupom času však tento organ stratil na kvalite zvuku a oprava, ktorú zamýšľala správa farnosti urobiť, by bola podľa odborníkov príliš drahá a nerentabilná. Osud tohto nástroja sa teda spečatil a nastal čas na jeho výmenu. Keďže farnosť nedisponovala dostatočným množstvom finančných prostriedkov na zakúpenie píšťalového organa, po dôkladnom zvážený padla voľba na elektronický virtuálny organ. Nový organ je zhotovený z kvalitných a trvácnych materiálov. Všetky jeho súčasti pochádzajú od renomovaných svetových výrobcov. Nástroj má dve manuálové klaviatúry s rozsahom päť oktáv a pedálnica má rozsah 32 tónov. Organová dispozícia pozostáva z 36 registrov rozdelených na: prvý manuál – hlavný stroj 12 registrov, druhý manuál – žalúziový stroj 14 registrov a pedál 10 registrov. Nespornou prednosťou tohto organu je aj to, že je navrhnutý a zvukovo prispôsobený pre priestor tohto kostola. Vďaka všetkým spomenutým výhodám je organ veľmi vhodný na interpretáciu koncertnej organovej hudby akéhokolvek štýlu.“

Zo slov Pavla Tvrdého tiež vyplynulo, že technické parametre o nástroji síce dôležité sú a môžu veľa vypovedať, no bez dobrého organistu je aj ten najlepší organ na svete iba nemým umeleckým dielom. A preto privítal pozvaných organistov Martina Ragulu z Považskej Bystrice a Mateja Nižného zo Žiliny. Títo dvaja mladí organisti predviedli prítomným kvality svoje i nového hudobného nástroja v jednohodinovom koncerte, kde zaznela nádherná organová hudba baroka a romantizmu, ako napr. Tokáta a fúga D-mol od J.S.Bacha, Andante cantabile zo 4. synfónie od Ch.M.Widora a ďalšie od M.A. Carpentiera, E. Gigouta, C. Francka a M. Duruflého.

V závere inaugurácie nového organa správca farnosti v Pate Ladislav Kuna srdečne poďakoval zhotoviteľovi tohto jedinečného nástroja za vykonané dielo, mladým organistom za nádhernú interpretáciu skladieb, ale aj organistovi z Oravy, pánovi Štefanovi Pánikovi, ktorý stál pri zrode myšlienky vymeniť zastaralý organ v Pate za nový. Poďakoval tiež veriacim za milodary, z ktorých boli hradené náklady ( takmer 15 000 € ) na zakúpenie nového organa.

Účastníci inaugurácie sa po krásnom koncertnom zážitku rozišli po spoločnom zaspievaní modlitebnej piesne, za doprovodu organovej hudby, „Ó Mária bolestivá“.

- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články