Ministerka kultúry Natália Milanová navštívila Múzeum holokaustu

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ministerka kultúry SR Natália Milanová vo štvrtok 11. júna navštívila Múzeum holokaustu v Seredi. Múzeum vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora. Tábor v Seredi predstavuje jediný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenska.

Ministerku v priestoroch múzea privítal riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis, riaditeľ Múzea židovskej kultúry SNM Peter Mešťan, riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok a primátor mesta Sereď Martin Tomčányi. Cieľom návštevy bolo okrem zdvorilostnej návštevy ministerky aj spropagovať múzeum, ktoré pripomína odkaz nezabúdať na hrôzy holokaustu. Ministerka Milanová zároveň touto návštevou pokračuje v podpore zvyšovania návštevnosti kultúrnych inštitúcií. Chce poukázať na dôležitosť prepájania kultúry a vzdelávania, ktoré je jedným z cieľov PVV SR.

Ako bolo počas návštevy spomínané, všetky múzeá na Slovensku v súčasnosti bojujú s nízkou návštevnosťou a s tým súvisiacimi nízkymi príjmami. Riaditeľ múzea Martin Korčok povedal, že práve príjmy z návštev školských skupín predstavujú významný podiel v príjmoch múzea, ktoré mali v tomto roku výpadok. “Koronakríza sa nášho múzea veľmi dotkla, vrchol sezóny máva naše múzeum práve v tomto čase, keď sme zvykli vítať žiakov a študentov. Táto celá skupina nám teraz vypadla. V čase zatvorenia sme my pracovali ďalej, robili sme na vzdelávacích aktivitách, na historickom výskume, usporadúvali sme archív, ale to hlavné, ľudia, to múzeu chýbalo.”

Ministerka Milanová si v múzeu prezrela jednotlivé baraky a ako uviedla expozície v nej vyvolali pocit potreby pripomínať skutočnosti z 2. svetovej vojny, ktoré sa už nesmú opakovať. lde o veľmi silný zážitok, kde sa doslova zhmotnila tragédia tisícov nevinných obetí. Zároveň vyjadrila radosť, že v štátnych galériách a múzeách bude vždy prvú nedeľu v mesiaci vstup zadarmo.

 

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články